Wychowawca na komercyjnych koloniach rzekomo ma wykonać czynności i pełnić takie same obowiązki, jak na wolontariackim wyjeździe. Czy aby na pewno nie ma żadnych różnic?

Wychowawca na komercyjnych koloniach

 14-dniowy obóz

 HOSW w Białej

 Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce

Wychowawca na komercyjnych koloniach

Jakiś czas temu pisałyśmy jak zdobyć uprawnienia wychowawcy kolonijnego, czy warto pracować w wakacje jako opiekun na kolonii/obozie, poruszyłyśmy także temat kurs na wychowawcę wypoczynku. Jeśli jesteście zainteresowani tymi zagadnieniami, zachęcamy do kliknięcia w podane frazy, które przeniosą Was do poszczególnych wpisów. Dziś jednak chciałybyśmy skupić się na tym, jak wygląda sprawa z wychowawstwem. Wychowawca na komercyjnych koloniach co prawda ma lepiej niż ten pracujący jako wolontariusz, bo może liczyć na zarobek. Czy to na pewno jedyny atut?

Zarobek zarobkowy nierówny

Wychowawca na komercyjnych koloniach otrzyma wynagrodzenie za swoją pracę. Należy pamiętać o tym, że od tego trzeba odprowadzić podatek, policzyć sobie koszty dojazdu, które wcale nie muszą być najtańsze, jeśli do przejechania mamy kilkaset kilometrów. Niemniej, rzekomo i tak się opłaca, bo jedzenie, spanie za darmo, może jakieś atrakcje, a my możemy korzystać z nich za darmo… Osoby niezorientowane w temacie nie biorą jednak pod uwagę tego, że o ile na obóz jedzie się jako wolontariusz ze znanymi osobami, o tyle na koloniach komercyjnych możemy trafić na dzieci z różnych środowisk.

Mimo wszystko pilnuje się obce dzieci

Wtedy trzeba mieć oczy dookoła głowy. Nowe przepisy mówią, że jeden wychowawca przypada na 20 zdrowych dzieci powyżej 10 roku życia. Oznacza to, że naprawdę jest co robić i nikt nie jedzie na wakacje. Nawet jeśli program jest przygotowany przez organizatora wypoczynku, zadaniem wychowawcy i tak jest dopilnować, by wszystkie dzieci były bezpieczne, myły się, zdrowo odżywiały, nie biły się nawzajem. Oprócz pilnowania podopiecznych w dzień przypadają także dyżury nocne. Jednak przez 10-14 dni trzeba dobrze funkcjonować. Zmęczony wychowawca, to opóźniony w ruchach wychowawca, który może nie zdążyć na czas. Biorąc pod uwagę wspomniane wady i zalety, opłaca się nabyć nowe doświadczenie. Po jednym takim wypadzie sami zdecydujecie, czy to praca dla Was.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także