Jak zdobyć uprawnienia wychowawcy kolonijnego? Wakacje to czas, kiedy chcemy sobie dorobić, a dlaczego by nie zrobić tego, pilnując dzieci na obozie?

Jak zdobyć uprawnienia wychowawcy kolonijnego?

 Czy dziecko nie jest za małe na obóz?

 Dziecko na biwaku – na co zwrócić uwagę?

 Czy warto pracować w wakacje jako opiekun na biwaku/obozie?

Jak zdobyć uprawnienia wychowawcy kolonijnego?

Tak naprawdę, żeby zostać wychowawcą kolonijnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku osób, nie należących do ZHP należy posiadać wykształcenie średnie, mieć ukończone 18 lat, być w posiadaniu oświadczenia o niekaralności i posiadać aktualne badanie lekarskie, uprawniające nas do pracy na stanowisku wychowawcy. Badanie to koszt ok. 50 zł, zależy od lekarza i miejsca, gdzie się udacie (lekarz medycyny pracy), zaświadczenie z Sądu Okręgowego po przedstawieniu oświadczenia, że staracie się o byciu wychowawcą, otrzymacie za darmo, jeśli nie, to koszt 30 zł. Pamiętajcie jednak, że sądy znajdują się w kilku miastach Polski. Istnieje także możliwość wystawienia wersji elektronicznej. Jeśli zaś zdecydujecie się kogoś upoważnić do odbioru, będziecie musieli zapłacić dodatkowe 15-20 zł. Jeżeli chodzi o osoby, należące do ZHP, muszą one mieć min. 18 lat, wykształcenie średnie zastąpi im stopień min. przewodnika, potrzebują jednak badanie lekarskie i zaświadczenie o niekaralności.

Dopisek z komentarza – dziękujemy!  jeśli nie jest się instruktorem ZHP, należy mieć ukończony również kurs wychowawcy kolonijnego, lub w przypadku uprawnień nauczycielskich – dokument potwierdzający to, że można pracować z dziećmi.

Kurs na kierownika wypoczynku

Problem, nie problem, pojawia się w momencie, gdy mamy wychowawcę, a sami chcielibyśmy zorganizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży w czasie wakacji, czy ferii zimowych. Wówczas potrzebujemy kierownika, który ma ukończony kurs na kierownika wypoczynku, 18 lat, dodatkowo posiada zaświadczenie o niekaralności, badanie lekarskie, musi mieć także min. 3-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Jeżeli macie stopień podharcmistrza, wówczas nie musicie zabiegać o kurs na kierownika wypoczynku, reszta pozostaje bez zmian. Kurs na kierownika wypoczynku możecie zdobyć internetowo, bądź sprawdzić w okresie maj-czerwiec, czy w Komendzie Chorągwi lub Kuratorium nie są takie kursy organizowane. Koszt max. 50 zł, my akurat płaciłyśmy 30 zł, więc myślimy, że aż tak drogie nie są.

Wypoczynek letni w czasie wakacji i ferii

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, każdy wypoczynek trwający pow. 1 (2) dni musi być zgłaszany jako wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży. Należy wejść na stronę www.wypoczynek.men.gov.pl, zarejestrować się jako organizator, zgłosić nowy wypoczynek, dołączając opinię straży pożarnej o spełnianiu warunków do przyjmowania gości oraz szkic terenu, następnie zrobić wyślij zgłoszenie, wydrukować, wysłać pocztą na adres kuratorium i czekać na zatwierdzenie. Musicie mieć wcześniej przygotowany już dokument z KRK o niekaralności, znać liczbę uczestników, ilość umywalek, toalet, pryszniców itd. Zgłoszenie przed ostatecznym zatwierdzeniem można edytować. Ostateczna wersja powinna być zgłoszona jednak nie mniej niż 21 dni przed planowanym terminem wypoczynku. Pamiętajcie, że nawet jeśli już wiecie, że czegoś nie macie, to zacznijcie to załatwiać, bo na korektę zazwyczaj jest kilka dni, a straż w tym czasie raczej nie zrobi całego przeglądu 😉 Jeżeli chodzi o wypoczynek harcerzy, dokumenty, z których korzystałyśmy, znajdziecie na stronie Chorągwi Wielkopolskiej. Gdybyście mieli jakieś pytania, a my potrafiłybyśmy na nie odpowiedzieć, zapraszamy do kontaktu.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także