Kurs na wychowawcę wypoczynku to kolejna rzecz, którą udało nam się zrealizować w ostatnim czasie. Czy było warto?

 Kurs kierownika wypoczynku

 Kurs kierownika wycieczek szkolnych

 Kurs przewodnikowski

Kurs na wychowawcę wypoczynku

Kurs na wychowawcę wypoczynku należy zrobić wtedy, gdy chcemy zostać wychowawcami na kolonii/obozie lub ogólnie wypoczynku, który będzie trwał co najmniej dwa dni (te z jedną nocą też się liczą, nie musi to być pełna doba od-do tej samej godziny, ważne, że zmieni się data w kalendarzu). Z racji tego, że są to uprawnienia państwowe może je zrobić każdy, kto ma co najmniej 18 lat, wykształcenie średnie i 3-letnie udokumentowane doświadczenie w pracy z dziećmi, bo inaczej nie możemy aspirować na to stanowisko. Jest wyjątek, z którym nie trzeba robić kursu. Trzeba być instruktorem ZHP w stopniu co najmniej przewodnika, jednak pozostałe wytyczne – wiek, doświadczenie – nadal nas obowiązują. Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie Jak zdobyć uprawnienia wychowawcy kolonijnego?

Gdzie, po co, za ile?

Kurs na wychowawcę wypoczynku organizowany może być przez różne ośrodki, które się tym zajmują. Niektóre chorągwie także mogą się takimi poszczycić. My, korzystając z okazji, zapisałyśmy się na kurs na wychowawcę wypoczynku w Bydgoszczy organizowany przez Ośrodek Kształcenia Kadr ,,Quercus“. Kurs trwał łącznie trzy dni, dwie soboty i jedną niedzielę. Koszt samego szkolenia to 170 złotych, do tego dochodzą dojazdy. Na miejscu oferowany był drobny poczęstunek i napoje. Na koniec odbył się także egzamin z treści kursu. Treści to praca z dziećmi z niepełnosprawnością, zajęcia plastyczne, ogólne przepisy i wymagania względem wychowawcy.

Czy warto?

Jeżeli jesteście instruktorami ZHP i chcecie robić wyjazd tylko dla harcerzy, to nie musicie brać udziału w tym kursie. Jeśli jednak chcecie wziąć osoby spoza ZHP to istnieją dwie teorie na ten temat – jedni mówią, że trzeba, inni, że nie. Lepiej nie prowokować losu i być przygotowanym na tę pierwszą ewentualność. Kurs jest wydawany dożywotnio, więc tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy może nam się to przydać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że cena kursu plus dojazdy nie należą do najniższych, dlatego szukajcie takich szkoleń w swojej bliskiej okolicy, by nie tracić na dojazdy i ewentualny nocleg.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także