Będąc kilkanaście dni w Kaliningradzie poznałyśmy kilkoro Rosjan. Dziś chciałybyśmy powiedzieć Wam, co oznacza rosyjska gościnność. Jest zupełnie inna, niż polska.

Rosyjska gościnność

 Dlaczego nigdy nie lubiłam gór?

 Pamiątki z Budapesztu

 Migawki z Wrześni

Domówka według Rosjan

W Polsce organizując domówkę najczęściej jest chyba tak, że a) gospodarz zapewnia trunki i przekąski, b) goście przynoszą każdy coś i w ten sposób zapełnia się stół. W Rosji natomiast jest tak, że najczęściej Rosjanie przychodzą ze swoimi przekąskami, najczęściej przynoszą do picia wino, które później piją i właściwie tyle. Rosyjska gościnność objawia się także tym, że bardzo często lubią siedzieć do późna. Inna sprawa, że spotkania zaczynają się zazwyczaj po 21.

Rosyjska gościnność

Czego jednak nie można odmówić Rosjanom, to gościnności. Mieszkając w akademiku miałyśmy jeden klucz, a tak się złożyło, że dziewczyny nie zdążyły jeszcze wrócić i zmęczone czekałyśmy pod drzwiami. W ten właśnie sposób poznałyśmy nasze sąsiadki, trzy przesympatyczne Rosjanki – Alisę, Katię i Dianę, które zaprosiły nas do siebie na herbatę. Porozmawiałyśmy sobie, co u nas w Polsce, a co u nich w Rosji, jakie są różnice, a dwie pierwsze ostatnio wybrały się w podróż po Europie (#KATALISPOEVROPE, pod tym hashtagiem możecie zobaczyć gdzie były). Szczerze mówiąc, gratulujemy odwagi. Pewnie byśmy się nie odważyły, aczkolwiek trip po Europie Wschodniej? Dlaczego nie.

Zupełnie inna kultura

Rosyjska gościnność zupełnie inaczej objawia się także w przypadku restauracji. W Polsce nie jest chyba jeszcze aż tak popularne, aby przygotowywać specjalne oferty lunchowe, obowiązujące w danych godzinach. Na pewno są lokale, w których takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, ale nie jest to aż tak widoczne, jak np. w Kaliningradzie, gdzie w centrum praktycznie każdy lokal przygotował dla swoich gości zestaw dań (np. restauracja Tata w kuchni) w niezwykle atrakcyjnej cenie. Porcje na pierwszy rzut oka nie są zbyt duże, ale zamawiając zestaw przekąska + zupa + drugie danie + napój spokojnie jesteśmy w stanie się tym najeść. Mimo, że rosyjska gościnność i jej inność może przerażać, zapewniamy, że nie ma się czego bać, a Rosjanie to niesamowicie sympatyczny i pomocny naród!

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także