Najpierw była ,,Cicha 5″, następnie ,,Siedem  życzeń”. Teraz przyszedł czas na nowy świąteczny tytuł, czyli publikację pod wdzięczną nazwą ,,Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” Praca zbiorowa.

ksiegarenka-przy-ulicy-wisniowej-praca-zbiorowa

Trzeci rok – trzecia pozycja

Wydawnictwo Filia od trzech lat, zawsze w listopadzie, wydaje świąteczne zbiorki wyłącznie polskich autorów i autorek. Choć skład z roku na rok się zmienia, to jednak większość nazwisk pozostaje bez zmian. Nie zmienia się jeszcze jedna kwestia – na liście świątecznych nazwisk wciąż znajdują się najlepsi pisarze naszego kraju. Nie ma więc się czemu dziwić, że pozycje bożonarodzeniowe cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem, gdyż w bardzo miły sposób wprowadzają nas w magię świąt. Nie wszystkie pozycje z tego listopadowego cyklu mnie zachwyciły, ale ,,Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” Praca zbiorowa, moim zdaniem, jest zdecydowanie najlepszym z nich.

,,Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” Praca zbiorowa

,,Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” Praca zbiorowa składa się z siedmiu opowiadań samych znakomitych autorów. Jak już mogliście wyczytać w opiniach innych osób, mną także najbardziej zawładnęło opowiadanie Gabrieli Gargaś. Nie czytałam żadnych wcześniejszych jej powieści, jednak z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jej opowiadanie świąteczne zdecydowanie jest najbardziej wzruszające. Podobała mi się także historia przedstawiona przez Agnieszkę Krawczyk, Alka Rogozińskiego i Martę Obuch, która doskonale zobrazowała sytuację w polskich pociągach. Opowiadanie, stworzone przez Remigiusza Mroza, zdecydowanie odbiega od tych, przedstawionych przez innych autorów. Remigiusz Mróz skupia się na zupełnie innej nostalgii, zrozumieniu swojego postępowania, wczuciu się w sytuację drugiej osoby. Choć odbiega od innych historii, także bardzo mi się podobało. Warto wspomnieć także o tym, że każde opowiadanie nawiązuje do klasyki gatunku – ,,Alicji w Krainie Czarów”, ,,Zabić drozda”, ,,Opowieści wigilijnej”.

Inne świąteczne publikacje

Publikacji świątecznych w ostatnich latach ma swoją premierę na polskim rynku wydawniczym całe mnóstwo. Z własnego doświadczenia możemy polecić Wam już wyżej wspomniane trzy publikacje świąteczne, ,,Komedię świąteczną”, ,,Garść pierników, szczypta miłości”. Na przeczytanie czeka także ,,Anioł do wynajęcia” ,,Obudź się, Kopciuszku”, czy ,,Morderstwo w Boże Narodzenie” Christie. Jesteśmy jednak pewne, że to tylko niewielka garść wszystkich świątecznych publikacji. Jakie bożonarodzeniowe pozycje Wy możecie nam polecić? 🙂

Zobacz także