,,Gdzie jest Julia” Julia Raczko. Tymi słowami chciałybyśmy zaprosić Was do lektury dzisiejszego wpisu o kobiecie, która wyruszyła w podróż dookoła świata, lecz już z niej nie wróciła.

,,Gdzie jest Julia?" Julia Raczko

 ,,Polki na Bursztynowym Szlaku” Lidia Popiel, Monika Richardson

 ,,Twoja samodzielna podróż” Karol Werner

 ,,Porada da radę. Tanie latanie” Jakub Porada

,,Gdzie jest Julia?” Julia Raczko

Wstyd się przyznać, ale blog Where is Juli + Sam poznałyśmy dopiero przy okazji przeglądania blogów z Gali Twórców w kategorii Podróże. Pewnie i to nie zwróciłoby naszej uwagi, gdyby nie fakt, że co jakiś czas na Facebookowej tablicy zaczęła pojawiać się informacja, że autorka tego bloga wydaje swoją debiutancką powieść. Powiem szczerze, naczytałam się tych ochów i achów i sama zapragnęłam się z nią zapoznać. Choć na co dzień literatura podróżnicza może nie otacza nas z każdej strony, od czasu do czasu lubię dać szansę nowemu gatunkowi. A książka ,,Gdzie jest Julia?” zapowiadała się niezwykle interesująco.

Fragmenty z dziennika

Zupełnie nie miałam pojęcia, jak wyglądała podróż Julii Raczko, więc początkowo może ciężko było mi się zagłębić w te notatki z kolejno odwiedzanych miejsc. Notatki to chyba adekwatne słowo. Teoretycznie tworzą spójną całość, ale, szczerze mówiąc, z największą przyjemnością czytałam Fragment z dziennika. Nie pogniewałabym się, gdyby cała pozycja została stworzona na ich podstawie z dodatkiem zdjęć, które z każdego państwa zajmują jedną stronę na samym końcu i zazwyczaj jest ich kilka. Znajdziemy tam takie miejsca, jak Tajlandia, Malezja, Indonezja, Australia, Nowa Zelandia, Bolinezja, Chile, Peru, Kuba, Meksyk. Sama nie wiem, ale czegoś zabrakło mi w tej pozycji. Teoretycznie wszystko jest, osoby, którym mało zdjęć, mogą obejrzeć je w większej ilości na blogu Julii, ale czy do końca o to chodziło?

Wskazówki dla podróżujących

W ogóle nie czytałam wcześniej bloga Where is Juli+Sam i muszę przyznać, że nie mogłam dać się porwać tej opowieści, niezwykle ciekawej, nie sposób jej tego odmówić, ale jednak dosyć powierzchownej. Julia Raczko przedstawia miejsca, w których była, opowiada o ludziach, których poznała, ale mam wrażenie, że prawdziwą podróżniczą i literacką ucztę będą mieli czytelnicy, którzy jej bloga czytają na co dzień, znają historię znajomości z Samem, lubią czytać o Australii. Ogromny plus jednak należy się autorce książki ,,Gdzie jest Julia?” za Wskazówki, pełniące rolę podsumowania danego terenu, takie, jak polecenie filmów, których akcja się tam toczy, zaproponowanie blogów, które więcej o tym napisały. Po każdym rozdziale znajdują się także wskazówki dla podróżujących. Dowiemy się np. jak radzić sobie z chorobą w podróży, 5 rzeczy, które musimy wiedzieć o pieniądzach w podróży, czy jak pisać relacje z wypraw w formie bloga. Na końcu autorka przedstawia także wyjazdowe ABC, jeśli chodzi o podróż dookoła świata . Ciekawa jestem, czy czytaliście tę pozycję? A może znacie jedynie bloga Julii Raczko?

,,Gdzie jest Julia?" Julia Raczko

,,Gdzie jest Julia?" Julia Raczko

,,Gdzie jest Julia?" Julia Raczko

,,Gdzie jest Julia?" Julia Raczko

,,Gdzie jest Julia?" Julia Raczko

,,Gdzie jest Julia?" Julia Raczko

Zobacz także