Przystępujesz do drużyny i robi się zamieszanie. Skąd wiadomo, kto jest kim? Przedstawiamy Ci funkcje w drużynie i oznaczenia sznurów.

Nie rób wszystkiego sam

Jak nauczyć się rozdzielać zadania?

Jeden dzień lenistwa na obozie/biwaku

Nowy członek w ZHP

Zawsze, jak jest się gdzieś nowym, to ma się ten problem, że jest się na początku na straconej pozycji. Każdy zna każdego, ma już jakieś znajomości, wie, czego się spodziewać. Ty za to dochodzisz i nie wiesz nic. Nie ma się jednak czym przerażać. Jeśli chodzi o podział funkcyjnych w drużynie harcerskiej to właśnie przychodzimy Ci z pomocą. Wbrew pozorom, nie jest tak trudno to wszystko zapamiętać. Zawsze też możesz pytać swoich kolegów i przełożonych o pomoc. Pamiętaj: kto pyta, nie błądzi.

Funkcje w drużynie i oznaczenia sznurów

zastępowy/zastępowa – sznur brązowy – każda taka osoba ma pod sobą z 5-10 osób. Czasami zdarzają się duże zastępy, jednak nie jest to najlepszym rozwiązaniem. Sprawa bardzo często rozwija się też w ciągu roku, kiedy dopisują się nowe osoby.

przyboczny/przyboczna – sznur zielony – według hierarchii są oni nad zastępowym, ale nadal pod drużynowym. Mają już więcej zadań do wykonania, ale mogą podejmować też bardziej odpowiedzialne decyzje.

drużynowy/drużynowa – sznur granatowy – taka osoba jest odpowiedzialna za dokumentację, kontakt z rodzicami. To na niej spoczywa wszelka odpowiedzialność, jeśli podczas zbiórki lub wyjazdu dziecku stanie się jakaś krzywda.

opiekun drużynowego – funkcja bez sznura – jeśli drużynowy nie jest jeszcze pełnoletni, nie ma ukończonych 18 lat lub nie posiada stopnia przewodnika, to opiekę nad nim sprawuje opiekun drużyny. Dzieje się tak do momentu spełnienia wszystkich trzech kryteriów, o których wspomniałyśmy przed chwilą.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także