Odpoczynek każdemu się należy, zwłaszcza wtedy, gdy wypoczynek trwa kilka-naście dni. Jeden dzień lenistwa na obozie/biwaku to jest to!

Jeden dzień lenistwa na obozie/biwaku

 Jak rozpocząć próbę na stopień instruktorski?

 Ogień łączy pokolenia

 Personalizowane gadżety harcerskie

Dzień wypełniony od minuty do minuty

Bycie harcerzem to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki. Wielokrotnie wspominałyśmy już o tym, że zadaniem harcerza jest nie tylko się bawić, ale także nieść pomoc innym. Obozy/biwaki to jednak zazwyczaj czas odpoczynku. Są dwie szkoły spędzania tego czasu. Jedna mówi o tym, by dziecko miało czas wypełniony od minuty do minuty, by nie mieć czas na durne pomysły. My wychodzimy z założenia, że dzień luźniejszy, czy wręcz wolny jest jak najbardziej wskazany.

Jeden dzień lenistwa na obozie/biwaku

Jeden dzień lenistwa na obozie/biwaku jeszcze nikogo nie zabił, o czym przekonałyśmy się nie raz. Co więcej, nasi podopieczni bardzo miło wspominają te wolne dni. Dzięki nim jest czas na odpoczynek, ale także realizowanie swoich pasji w mniejszych grupkach. Tak naprawdę tylko od opiekuna zależy, czy zdecyduje się zaufać swoim harcerzom na tyle, by dać im dzień luzu. My mamy do naszych takie zaufanie, że możemy sobie na to pozwolić. Nie uważamy, by mogli nam coś odwalić, bo dobrze wiedzą, że to byłaby ich taka ostatnia akcja.

Mierzmy siły na zamiary

Nie zawsze, ale zdarza się tak, że opiekun na biwak jedzie zmęczony po całym tygodniu pracy. Nie zawsze są to tylko wyjazdy weekendowe, które szybko mijają. Poza tym, nie oszukujmy się, ale przygotowanie biwaku też jest dość wyczerpujące, jeśli trzeba zrobić wszystko w pojedynkę. Z tego też powodu bardzo często angażujemy naszych podopiecznych w przygotowywanie zajęć. Nie dość, że ich to niesamowicie cieszy i rozwija, to my jako opiekunowie mamy dzięki temu mniej pracy. Naprawdę nie ma nic złego w tym, by podczas dłuższego wyjazdu zrobić dzień laby. Praktykowana jest także zamiana miejscami, tzn. uczestnicy stają się kadrą na 24 godziny. To też jest fajny, dość często stosowany pomysł.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także