Zadbaj o spójność fabularną zbiórek harcerskich. To naprawdę ma sens, gdy Wasi podopieczni wiedzą, czego mogą spodziewać się za tydzień.

Zadbaj o spójność fabularną zbiórek

 Po co nam stopnie i sprawności?

 Dobry instruktor. Czyli jaki?

 HOSW w Białej

Każda drużyna to inne zwyczaje

W Polsce do harcerstwa należy z całą pewnością kilkaset tysięcy osób. Daje nam mnóstwo drużyn w całym kraju w zupełnie innych środowiskach. Jak wiadomo, choć Związek Harcerstwa Polskiego jest jeden, to i tak każda drużyna ma swoją obrzędowość, swoje zwyczaje, które wyróżniają ją od innych. Gdy bierzemy udział w różnego rodzaju harcerskich kursach na których następuje wymiana doświadczeń możemy dowiedzieć się, że podczas pisania rocznego planu drużyny tak naprawdę nie wszyscy dbają o to, by dany temat wyczerpać tydzień po tygodniu.

Zadbaj o spójność fabularną zbiórek

Od zawsze byłyśmy nauczone tego, by poszczególne miesiące roku harcerskiego podzielić na oddzielne tematyki – historia, postacie, pierwsza pomoc, terenoznawstwo, symbolika, miesiąc związany z historią drużyny, szczepu i hufca. Nie są to sztywne ramy, nie oznacza to, że gdy dany temat wymaga 5 zbiórek to zrobimy tylko 4, bo np. tyle wypada w listopadzie. Nie. Zadbaj o spójność fabularną zbiórek. Postaraj się, by były one ze sobą fabularnie połączone, by Twoi podopieczni wiedzieli, czego mogą spodziewać się za tydzień. Zakończenie każdego tematu powinno być wyraźnie zaznaczone, np. grą podsumowującą.

Co wybrać?

Z całą pewnością są zwolennicy trzymania się planu i przeprowadzania zbiórek po 4-5 zgodnie z daną tematyką, ale znajdą się też tacy, który lubią mieszanie tematów. Tak naprawdę wiele zależy od drużynowego, danego środowiska i tego, jak wiedzę przyswajają Wasi harcerze. Jeśli uważacie, że skakanie po tematach lepiej na nich wpływa to się tego trzymajcie. Jeśli jednak uznacie, że nasza podpowiedź ma szansę powodzenia, zróbcie np. jeden miesiąc próbny i sprawdźcie, jak to się sprawdza w Waszej drużynie. Tak naprawdę i tak najważniejsze oprócz przekazania wiedzy są umiejętności, które Wasi podopieczni posiądą na całe życie.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także