Można być instruktorem narciarstwa, tenisa stołowego, pływania, karate, ale także harcerstwa. Dziś skupimy się na tym ostatnim. Dobry instruktor. Czyli jaki?

Dobry instruktor. Czyli jaki?

 Po co nam stopnie i sprawności?

 Wychowawca na komercyjnych koloniach

 Kurs podharcmistrzowski

Zadbaj o własną wiedzę

We wszystkich działaniach, które podejmujemy wychodzimy z założenia, że dobrze by było, gdybyśmy najpierw my miały pojęcie o jakiejś dziedzinie. Dopiero wtedy możemy zdecydować się na to, by podzielić się naszą wiedzą z innymi osobami. Być może młodszymi, a może się zdarzyć, że takimi, które nie brały udziału w danym szkoleniu, a są zainteresowane daną tematyką. Nie wyobrażamy sobie prowadzić zajęć/zbiórki, dyskutować o czymś, o czym w ogóle nie mamy pojęcia. Byłoby to bardzo nieprofesjonalne, a poza tym nieetyczne względem osób, które zaufały i oparły się na naszej opinii i doświadczeniu.

Bądź przykładem

Jeżeli sami nie zaczniemy realizować kolejne próby na stopień instruktorski, sprawność, nie pojedziemy na biwak, nie zorganizujemy czy nie weźmiemy udziału w jakimś szkoleniu to tak naprawdę nie możemy wymagać tego od osób, dla których mamy stać się, być może, autorytetem. Jak to mówią, przykład idzie z góry i jeśli dziecko zauważy, że sami nic nie robimy, ono także nie uzna tego za konieczne. Tak naprawdę przykład możemy dawać nie tylko dzieciom, które mogą się na nas wzorować, ale także młodzieży, dla której możemy stać się wzorem do naśladowania.

Dobry instruktor. Czyli jaki?

Tak naprawdę nie ma odpowiedzi na to, jak być dobrym instruktorem. To wszystko zależy nie tylko od danego środowiska harcerskiego, w którym działamy, ale także od nas samych. To my osobiście wyznaczamy wzór, opinię o tym, jak być dobrym instruktorem. Nie chodzi o robienie wszystkiego na pokaz, pokazywanie się gdzie tylko się da, rozgłaszanie tego, czego to nie dokonaliśmy w swoim życiu. Wychodzimy z założenia, że lepiej pozostać osobą skromną, nie pragnącą poklasku. Wyrazem uznania niech będą dla Was kolejne osoby, które zechcą rozwinąć się w jednej z kolejnych dziedzin swojego życia, które będą chciały Wam zaufać, porozmawiać, być może po cichu pochwalą lub pomyślą o Waszych osiągnięciach. Bycie dobrym instruktorem to przede wszystkim dawanie sobą dobrego przykładu. Reagowania na problemy innych i ich wspieranie, a nie wynoszenie samego siebie na piedestał sukcesów.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także