,,Hormonia”, ,,Dziecko last minute”, ,,Kobiety ciężkich obyczajów”. To może oznaczać tylko jedno. Serię ,,Matki, czyli córki” znanej polsko-niemieckiej pisarki Nataszy Sochy. Jaki problem tym razem zdecydowała się poruszyć autorka?

,,Matki, czyli córki”, pewne rzeczy pozostają niezmienne

Natasza Socha w swoim cyklu chciała pokazać, że pewne rzeczy pozostają niezmienne. W tomie pierwszym zwróciła uwagę na fakt, że Kalina, mimo, że 40-latka nadal tkwi pod pantoflem zaborczej matki, która pragnie kontrolować każdy jej krok. Udaje jej się jednak wyrwać spod jej szponów, czego efektem jest dojrzała już ciąża, o której możemy przeczytać w części drugiej. ,,Kobiety ciężkich obyczajów” przedstawia zaś historię Kiry, dorosłej, szukającej siebie i miłości córki Kaliny, oraz jej prababci Kwiryny, znanej przedwojennym mieszkańcom Warszawy jako Luizy, elegancka prostytutka. Okazuje się, że choć czasy się zmieniły, kobiety od zawsze szukają miłości i potwierdzenia tego, że są wyjątkowe.

Prostytucja w czasach około wojennych

Jak podkreśla autorka, aby przygotować się do tej powieści i wiernie oddać klimat przedwojennej Warszawy zapoznała się z kilkunastoma pozycjami, które przybliżyły jej realia tamtych czasów. Ówczesne czasy sprawiły, że wiele kobiet, chcąc jakoś się utrzymać, wyszło na ulicę, by sprzedać swoje ciało w zamian za pożywienie lub kilka złotych. Kwiryna, wychowana na wsi, niedoświadczona, nie bardzo wiedziała, jak mogłaby pomóc swojej starszej doświadczonej współlokatorce w opłatach. Ta jednak miała pewien plan. Postanowiła stworzyć luksusową prostytutkę, niedostępną dla wszystkich, z wyższymi manierami, obytą w towarzystwie. Wybór padł na młodziutką Kwirynę, niewiele później wybuchła wojna i ostatnie o czym myślano to seks za pieniądze…

Konflikt nierozwiązany przez lata

Natasza Socha oddaje klimat przedwojennej Warszawy, zwracając baczną uwagę przede wszystkim na to, o czym myśleli i jakie były priorytety żyjących w tamtych czasach ludzi. Jak podkreśla ,,mentorka” Kwiryny, zawód pani lekkich obyczajów zupełnie nie należy do łatwych i przyjemnych. Należy przełamać wewnętrzne opory, sprzedawać swoje ciało. Stąd też nazwa powieści ,,Kobiety ciężkich obyczajów”. Choć czasy się zmieniają, wciąż chcemy być adorowane i doceniane przez mężczyzn. Jak się jednak okazuje, nie zawsze kontakty ze starszymi kobietami o wiadomej profesji wychodzą na zdrowie, o czym przekonać miał się poboczny bohater książki. Jak się okazało, jego żona tak łatwo nie zapomina.

Zobacz także

 • wydaje się całkiem ciekawa, muszę przeczytać 🙂 piękna okładka <3

  • Okładka faktycznie bardzo przyciąga wzrok.

 • Będę niebawem czytać tę książkę 🙂

  • Czekamy więc na Twoją opinię 🙂

 • Jestem właśnie po lekturze- jak dla mnie bomba. Uwielbiam twórczość Nataszy Sochy 🙂

 • Bubble butt

  Ciekawa pozycja. Może uda mi się ją dorwać do przeczytania 🙂

 • zapowiada się ciekawie! bardzo lubię opisy obyczajowości, życia w czasach …dawniejszych. zapisuję 🙂

 • Hmmm… zapowiada się całkiem nieźle. A powiedzcie mi, czy Warszawa tamtych czasów odgrywa dużą rolę w powieści, czy tylko stanowi gdzieś ledwo widoczne tło?

  • Większość akcji dzieje się w Warszawie, aczkolwiek to nie ona jest głównym tematem, tylko zachowanie bohaterek.

 • Dokładnie 🙂

 • Całkiem ciekawie to brzmi. Zdecydowanie przekonałyście mnie do tej serii i muszę w końcu po nią sięgnąć.