Jak rozpocząć próbę na stopień instruktorski? Zrób to w kilku prostych krokach. Tak naprawdę nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Jak rozpocząć próbę na stopień instruktorski?

 Personalizowane gadżety harcerskie

 Harcerska służba

 Poznawaj też inne drużyny spoza hufca

Stopnie instruktorskie

W harcerstwie, ZHP wyróżniamy trzy stopnie instruktorskie. Są to: przewodnik (granatowa podkładka i lilijka), podharcmistrz (zielona) i harcmistrz (czerwona). Ukończenie pierwszego stopnia jest możliwe po 16 roku życia, jednak wszystkie związane z tym przywileje (bycie opiekunem biwaku, czy obozu) są najwcześniej od lat 18.

Jak rozpocząć próbę na stopień instruktorski?

 każdy hufiec może rozpisywać i kończyć próby na stopień przewodnika. Warto wybrać się do Komisji Stopni Instruktorskich, komendanta Hufca lub po prostu swojego drużynowego i opowiedzieć o swoim zamiarze. Następnie wspólnie z opiekunem próby weźmiecie rozpiszecie zadania, na których wykonanie będzie między 1-2 lata. Po tym czasie odbędzie się spotkanie, oczywiście, jeśli będą zebrane wszystkie podpisy, by pozytywnie zamknąć próbę. W międzyczasie jest oczywiście stały kontakt z opiekunem stopnia.

 otwarcie i zamknięcie stopnia podharcmistrza i harcmistrza może odbywać się w danym hufcu, jeśli ma ku temu uprawnienia. Jeśli ich brakuje trzeba wybrać się do Chorągwi, w dzień i na godzinę wskazaną przez Chorągwianą Komisję Stopni Instruktorskich. Sprawa wygląda tak samo. Przed wyjazdem rozpisujemy próbę. Wysyłamy na wskazany e-mail, by mieli czas się z nią zapoznać. Następnie w obecności całej komisji omawiane są zadania, być może następuje ich lekka modyfikacja. Po zakończeniu próby jedzie się zaliczać stopień lub też można otrzymać ocenę negatywną. Jest tak np. wtedy, gdy w czasie nie wykonało się wszystkich zadań.

Wilk syty i owca cała

Bycie instruktorem wcale nie jest tak straszne, jak można by się tego spodziewać. Oczywiście, jest to ogromna odpowiedzialność za swoich młodszych podopiecznych. Dzięki wyższym stopniom możemy obejmować wyższe funkcje, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Tak naprawdę nikt nas do niczego nie zmusi i posiadanie stopnia instruktorskiego nie nakłada na nas żadnych obowiązków, na które byśmy nie chcieli się zgodzić.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także