Harcerska służba to podstawa. Bycie harcerzem to nie tylko przyjemności, w czym należy uświadamianie dzieci już od najmłodszych lat.

Harcerska służba

 Poznawaj też inne drużyny spoza hufca

 Mundur harcerki i harcerza

 Zastępy w drużynach

Biwaki, zbiórki, zabawa

Harcerze bardzo często i chętnie biorą udział w zbiórkach, biwakach, rajdach, obozach. Każdy z nas lubi miło spędzić czas w gronie znajomych, więc nie ma się czemu dziwić. Z największą przyjemnością od najmłodszych lat uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach. W końcu można przyjemnie spędzić czas, dowiedzieć się czegoś nowego, porozmawiać do późnej nocy. Jest wtedy laba, nie trzeba się uczyć, normalnie jest czego pozazdrościć. Problem zaczyna robić się wtedy, gdy trzeba wziąć udział w jakichś obchodach.

Harcerska służba

To właśnie harcerska służba powinna motywować nas do dalszego działania i być dla nas kierunkowskazem w tych czynnościach, które wykonujemy. Zadaniem harcerza jest nie tylko się dobrze i fajnie bawić, ale także służyć innym. Zacznijmy już chociażby od obchodów z okazji jakiegoś narodowego święta. Udział w mszy powinien być dla nas niemalże obowiązkowy, to samo z wartami na cmentarzu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy z nas musi być wierzący i nie można nikogo zmusić do chodzenia do Kościoła. Przyznajcie jednak sami, że tego typu sytuacje są jednostkowe. Bardziej zaważa tutaj lenistwo lub inne plany rodziców na ten dzień.

Stopień to rozwijanie osobowości harcerza

Bycie harcerzem to także służenie innym. Udział w mszach jest też potrzebny, ale to przede wszystkim stopnie rozwijają nas w różnych dziedzinach życia. Każdy z nich jest tak skonstruowany, by oprócz rozwijania siebie być nakierunkowanym także na pomoc innym. Wiadomo, że każde wymaganie można obejść lub nie do końca sumiennie się z niego wywiązywać. Uważamy jednak, że w przypadku starszych harcerzy godzina wolontariatu w tygodniu nikogo by nie zbawiła. Młodzi mogą pomagać chociażby babci czy rodzicom w codziennych obowiązkach. Harcerstwo to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim harcerska służba i umiejętności, które przydadzą nam się w dalszym życiu.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także