Poznawaj też inne drużyny spoza hufca. Organizuj wspólne biwaki. Poszerzaj krąg znajomości. W końcu wszyscy jesteśmy harcerzami.

Poznawaj też inne drużyny spoza hufca

 Mundur harcerki i harcerza

 Zastępy w drużynach

 Czy urodziny drużyny trzeba obchodzić co roku?

Wspólne kursy łączą

Do pewnego czasu nie bardzo brałyśmy udział w kursach i szkoleniach, gdyż w wieku nastu lat nie za bardzo było nam to do czegoś potrzebne. Poza tym wiele szkoleń nie odbywało się blisko nas, co stanowiło świetną wymówkę ku temu, by nic w tej sprawie nie robić. Wszystko zmieniło się w chwili, gdy wzięłyśmy sobie za cel ukończenie próby na stopień podharcmistrza. Musiałybyśmy wtedy wziąć udział w kilku szkoleniach, na których poznałyśmy ludzi z innych środowisk. Z niektórymi z nich do dziś utrzymujemy kontakt.

Poznawaj też inne drużyny spoza hufca

Zamykanie się w swoim środowisku jest fajne do pewnego momentu. Niektóre hufce liczą kilkaset osób, więc poznanie wszystkich z imienia i nazwiska jest niemalże niemożliwe. Już nawet na tym szczeblu można wymieniać się doświadczeniami, jednak gdy pójdziemy krok dalej poznamy jeszcze nowe zwyczaje. Hufiec ma to do siebie, że kolejne drużyny powielają schematy poprzednich, czasem dodając coś od siebie. Inny hufiec, chorągiew to już zupełnie inna sprawa. Zawsze można coś zaczerpnąć od ,,sąsiadów”.

Wymieniaj się doświadczeniami

Wspólne kursy, szkolenia, biwaki, zloty mają to do siebie, że jest wtedy czas na wymianę doświadczeń. Warto z tej możliwości skorzystać. Coś, co sprawdziło się u nas, nie musi u naszych nowych znajomych i na odwrót. Warto jednak dyskutować, podpowiadać sobie różne rozwiązania. Czasem spojrzenie na sprawę z boku powoduje, że znajdujemy inne rozwiązanie problemu lub nurtującej nas kwestii. Dzięki wspólnym biwakom możemy zobaczyć, jak wszystko wygląda w innej drużynie. To także sztuka kompromisów, by wszystko zagrało w obu środowiskach. Wychodzimy z założenia, że motto ,,Poznawaj też inne drużyny spoza hufca” powinno dotyczyć każdego z nas, ciekawych otaczającego nas świata.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także