Jakiś czas temu czytając wpis na jakimś blogu z relacją z restauracji natknęłyśmy się na zarzut autorki bloga odnośnie kelnera, który po zapłaceniu rachunku nie stał przy stoliku i nie czekał na zapłatę. Postanowiłyśmy napisać, czego oczekiwać od kelnera

Czego oczekiwać od kelnera

 

 Taka Karma w Gnieźnie

 SurfBurger w Sopocie

 Pizzeria Fair Play w Tucholi

Czego oczekiwać od kelnera

Po pierwsze, dość szybkiej reakcji po wejściu gościa do lokalu. Nie oszukujmy się, kelnerów zazwyczaj jest kilku, a gości na raz nie wchodzi też kilkanaście. Kilka minut czekania to czas dopuszczalny. Niestety, nieraz zdarza się i tak, że zastanawiamy się, czy przypadkiem nie panuje tam samoobsługa, bo nie widać nikogo z nadchodzącym menu.

Po drugie, umiejętności doradzenia i znajomości dokładnego składu dania. Nieraz zdarza się tak, że ktoś jest na coś uczulony, nie smakuje mu jakiś składnik i wówczas przy zamówieniu wystarczy jedynie zaznaczyć, że dziękujemy za to i za to. Produkt się nie marnuje, a my także jesteśmy spokojni, bo nie musimy szukać niechcianego składnika na naszym talerzu.

Czego jeszcze?

Po trzecie, bycia w obrębie sali. Nie ma stać przy stoliku, ale w momencie, gdy chciałybyśmy poprosić o rachunek nie powinnyśmy czekać kilkunastu minut, czekając aż się pojawi. W dzisiejszych czasach wydaje się to być już skrajnością, jednak i takie sytuacje mają miejsce.

Po czwarte, uprzejmości. Niektórzy kelnerzy mają niestety takie podejście, że oni są najważniejsi, a Ty jak przyszedłeś to fajnie, ale jakbyś tego nie zrobił, byłoby jeszcze lepiej… Nie mają tryskać humorem na prawo i lewo, ale elementy kultury i dobrego zachowania powinni przejawiać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Czego oczekiwać od kelnera? Po piąte, nie znikania po zapłaceniu rachunku. Prawie zawsze zostawiamy napiwki, ale często jest tak (wynika to z nietolerancji przez Martynę od pewnego czasu drobnych pieniędzy, które jej ciążą w portfelu :)), że mamy np. banknot stuzłotowy, a do zapłacenia 30 złotych. Dziwnym trafem kelnerom zdarza się wtedy zapaść pod ziemię. Jeżeli ta różnica wynosiłaby kilka złotych nie byłoby większego problemu, jednak przy kilkudziesięciu robi się już pewien problem.

Kelnerzy w większości są mili i uczynni. Nie bójmy się zwrócić im delikatnie uwagę, jeżeli coś nas nie satysfakcjonuje. Każdy ma inne oczekiwania, a oni są tylko ludźmi. Tak jak my. Czego oczekiwać od kelnera to wpis, który ma na celu uświadomić Wam, że niektóre rzeczy powinny być normą.

Zobacz także