Harcerkami jesteśmy już prawie 15 lat, jednak przez ten czas nie zapomniałyśmy o jednym – ZHP – umiejętności na całe życie.

Inwestuj w młodzież

Na biwaku może być fajnie!

Nie rób wszystkiego sam

Zuch, harcerz, wędrownik, senior…

Zuchem może zostać osoba, która jest w pierwszej klasie podstawówki, czyli ma 6 lub 7 lat. Następnie w wieku 10-13 lat stajemy się harcerzami, 13-16 – harcerzami starszymi. Szkoła średnia do 21 lat to czas wędrownictwa, następnie jest się starszyzną lub też instruktorami, jeśli posiada się odpowiedni stopień. Od pewnego wieku staje się już harcerskim seniorem. Nieważne, w którym pionie obecnie się znajdujemy, warto pamiętać o tym, że ZHP – umiejętności na całe życie. Dlaczego tak sądzimy?

Planowanie i zarządzanie czasem

Przede wszystkim, niezwykle cenne w byciu harcerzem jest wyrobienie w sobie nawyku planowania i zarządzania czasem, obowiązkowości, wykazywania się inwencją, twórczym myśleniem. Tak naprawdę już od najmłodszych lat kreujemy w sobie nawyki, które będą nam przydatne przez całe życie. W zuchach może jeszcze nie, ale w harcerzach starszych uczymy się już podstaw pierwszej pomocy, które są rozszerzane na każdym kolejnym szczeblu. Przez całę harcerskie życie niewątpliwie nabywamy jednak umiejętność współpracy w grupie, zbiorowego działania, wypełniania dokumentów, organizacji biwaków i obozów. Wiele zależy od nas samych – naszej funkcji oraz obowiązków, które chcemy na siebie przyjąć.

ZHP – umiejętności na całe życie

Mimo tego, że ZHP – umiejętności na całe życie pamiętajmy o tym, że mimo wszystko jest to praca wolontariacka i nie dajmy się wykorzystywać. Dobrze jest mieć różne pasje, jednak nie pozwólmy by ZHP stało się jedyną z nich. Fajnie, że chcemy robić coś dla młodszych, ale pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest to, abyśmy my spełniali się w tym co robimy. Radość naszych podopiecznych jest wspaniałą nagrodą, ale tak naprawdę poza satysfakcją i nabytymi umiejętnościami nic z tego nie mamy. Nie można jednak wszystkiego przeliczać na rzeczy materialne, dlatego już od prawie 15 lat angażujemy się w harcerskie życie. Jesteśmy bardzo ciekawe, jakie wyzwania ma dla nas w najbliższym czasie ZHP.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także