Opony samochodowe są letnie i zimowe, z czego każdy pewnie zdaje sobie sprawę. Większa trudność może być ze średnicą kół samochodowych.

Średnica kół samochodowych

 Opony zimowe mają rację bytu

 Zapasowe opony – dobra inwestycja na lata

 Dlaczego przestałam bać się jeździć samochodem?

Opony letnie i zimowe

Opony dzielą się na letnie i zimowe, każdy typ jest dostosowany do danych warunków atmosferycznych i zrozumienie tego nie powinno nastręczać nikomu większych problemów. Opony letnie używa się w miesiącach ciepłych, a zimowe wtedy, gdy jest przymrozek bądź śnieg. Większym problemem może być dobranie odpowiedniej średnicy kół do danego modelu samochodu. Nie ukrywamy, że pewnie same miałybyśmy z tym problem.

Gdzie można sprawdzić, jaka jest średnica kół samochodowych?

Koła różnią się w poszczególnych modelach samochodów. To, jakie opony są odpowiednie do naszego modelu możemy sprawdzić na danej oponie, gdy zauważymy rząd znaków. Oznacza to, że jest to opona odpowiednia do naszego samochodu. Rozmiar opon można sprawdzić także w instrukcji samochodu – zazwyczaj w specyfikacji technicznej, spytać o to w wulkanizacji lub w salonie samochodowym. Rozmiar opon z całą pewnością będzie się sprawdzał, gdy kupimy auto w salonie. Sprzedawca z pewnością będzie wiedział, czy do naszego modelu pasują np. opony zimowe 16 czy opony zimowe 17 .

Jak prawidłowo czytać rozmiar opony?

Mając do czynienia np. z takim ciągiem znaków na oponie 195/50 R15 82, liczba 15 wskazuje na to, że są to opony zimowe 15. Tak naprawdę rozumienie średnicy kół samochodowych nie powinno nastręczać nam trudności, gdy choć trochę poczytamy o tym temacie. Najtrudniejszy na pewno jest pierwszy raz, a później pójdzie z górki. Warto poprosić o pomoc znajomego, który ma o tym choć minimalne pojęcie, by nie kupić opony zimowe 18 do samochodu, który potrzebuje kół o innej średnicy. Średnica kół samochodowych jest kwestią indywidualną danego modelu. Warto zwracać uwagę, czy przy kupnie używanego samochodu średnica kół została do niego odpowiednio dobrana.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także