Dlaczego chciałybyśmy zamieszkać w Rosji? Oto jest pytanie. Dziś, w sporym skrócie, postaramy się Wam na nie odpowiedzieć.

Dlaczego chciałybyśmy zamieszkać w Rosji?

 Restauracja Tata w Kuchni w Kaliningradzie

 Muzeum Historyczno-Artystyczne w Kaliningradzie

 Rejs statkiem po Wiosce rybackiej w Kaliningradzie

Zagraniczne podróże

Zagranicznych podróży nie odbyłyśmy w życiu aż tak wiele, bowiem byłyśmy kolejno: w Berlinie, Holandii, Pradze, Dreźnie, Skalnym Mieście, Berlinie, Kaliningradzie. W stosunku do innych osób nie mamy zbyt bogatego zagranicznego życiorysu. Mimo wszystko, planowana podroż do Rosji była dla nas sporym wydarzeniem. Wyjazd miał być na 2 tygodnie, nigdy nie byłyśmy w żadnym wschodnim państwie, więc było to dla nas wielkim przeżyciem. Na szczęście udało nam się wrócić do domu zadowolonymi. Tuż po powrocie czułyśmy się nieco niezbyt dobrze w Polsce, ale na szczęście to uczucie minęło.

Dlaczego chciałybyśmy zamieszkać w Rosji?

Dlaczego chciałybyśmy zamieszkać w Rosji? Oto jest pytanie. Korzyści z mieszkania w obcym kraju możemy wymienić co najmniej kilka. Najważniejszym z nich jest kontakt z obcokrajowcami, przełamanie bariery językowej, dzięki czemu możemy sprawdzić swoje językowe możliwości, przekonać się, jak to wygląda w praktyce. Na półroczny, czy dłuższy wyjazd na pewno byśmy się nie zdecydowały, ale dwutygodniowy wyjazd z pewnością utwierdził nas w przekonaniu, że Rosja mogłaby być krajem naszego zamieszkania. Dodatkowo podczas wyjazdu mamy okazję zwiedzenia zabytków, poznania kultury, regionalnych dań, posmakowania potraw w zagranicznych restauracjach.

Kaliningrad to zdecydowanie miasto warte odwiedzenia

Kaliningrad to pierwsze rosyjskie miasto, które udało nam się odwiedzić, a zarazem mamy nadzieję, że nie ostatnie. Tak za dwa lata chciałybyśmy wybrać się do Moskwy lub Sankt-Petersburga, by poznać także większe i bardziej bogate miasta naszych sąsiadów. Wówczas na pewno zdecydujemy się na wycieczkę zorganizowaną, która, niestety, do najtańszych nie należy, ale przecież mamy zamiar wybrać się tam raz w życiu, więc pewnie pozwolimy sobie na ten spory wydatek. Rosja to, sadząc przynajmniej po Kaliningradzie, kraj warty odwiedzenia, co zamierzamy jeszcze choć raz w życiu uczynić. A jakie są Wasze odczucia względem naszych wschodnich sąsiadów? Chcielibyście zwiedzić jakieś rosyjskie miasto?

Zobacz także

 • Przełamanie bariery językowej jest zawsze dużym plusem mieszkania w innym kraju, nawet takiego tymczasowego. Pozdrawiam! 🙂

  • Dokładnie. Najtrudniej zrobić pierwszy krok.

 • Ja mimo wszystko bym nie chciała tam mieszkać. Nigdy.

  • My może nie na całe życie, ale kilka miesięcy pewnie tak.

 • ukwu

  Ja też nie chciałabym tam mieszkać. Pojechać, zwiedzić- tak, ale nie mieszkać.

 • Ale skoro nie zdecydowałybyście się na półroczny wyjazd to czemu ta decyzja, że Rosja mogłaby być Waszym drugim (lub pierwszym ) domem? 2 tygodnie diametralnie różni się od 6 mies., wiem coś o tym 🙂

  Do Rosji, zamieszkać? Nigdy. Nawet na wakacje mnie tam nie ciągnie. Jedyne, co lubię w Rosji to język. Ogólnie mówi się, że Rosja to nie państwo tylko stan umysłu – i dużo jest w tym dla mnie prawdy. Rosja wydaje mi się jakaś taka….toporna, złowieszcza, raczej nie moje miejsce.
  Ale jeśli chcecie nieco pobyć między Rosjanami to polecam serial “The Americans” 🙂

  • Mieszkać 6 miesięcy na studiach (mieć zajęcia itp.) to zupełnie coś innego, niż mieszkać normalnie, zwiedzać, podjąć się jakiejś pracy.

 • Moje uczucia co do naszych wschodnich sąsiadów są co najmniej mieszane. Nie chciałabym mieszkać w Rosji, ale i mi marzy się zagraniczna miejscówka. Stawiam na Chorwację albo Czarnogórę. Do tych krajów i ich mieszkańców jest mi zdecydowanie bliżej.