Nikogo przekonywać chyba nie musimy, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Bezwględnie. Wszakże nie dbamy tylko o siebie, ale i o pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo na drodze

 A gdyby tak… zamieszkać w lesie?

 Wodne atrakcje dla dzieci i młodzieży

 Co warto zobaczyć w Grudziądzu?

Bezpieczeństwo na drodze

Prawdę powiedziawszy przed kursem na prawo jazdy, który odbyłyśmy prawie 4 lata temu, stosunek do jazdy samochodem miałyśmy, można powiedzieć, dość powierzchowny. Co trudnego? Wsiadasz, zapinasz pasy, włączasz światła i jedziesz. Bardzo szybko okazało się jednak, jak nasze wyobrażenia miały się do rzeczywistości. Bezwzględnie podczas jazdy samochodem pamiętaj o poniższych rzeczach.

O czym należy pamiętać?

1. Zapiąć pasy. Tak. Nawet wtedy, kiedy jedziesz tylko 50 metrów do sklepu. Nigdy nie wiesz, co się wydarzy, czy pijany kierowca nie wyskoczy z podporządkowanej uliczki. Czy dziecko nie wybiegnie na ulicę i nie będziesz musiał gwałtownie hamować. Zapnij. Przecież to jedno pociągnięcie ręką nic Cię nie kosztuje.

2. Włączyć światła. Niby banalne, a jednak są kierowcy, którzy po wyłączeniu silnika wyłączają światła. Niestety, nie zawsze podczas kolejnej podróży, pamiętają, aby je włączyć. Pamiętaj o tym zawsze, a już zwłaszcza nocą.

3. Szanować pieszych. Postaw się na ich miejscu. Ile razy śpieszyłeś się na ważne spotkanie, a żaden samochód nie chciał Cię przepuścić…? No właśnie. Lepiej stań. Minuta Cię nie zbawi, a ktoś będzie Ci wdzięczny, że wreszcie może spokojnie przejść przez ulicę.

4. Nie wyprzedzać w miejscach niedozwolonych. Na pewno nie na przejściu dla pieszych, na zakręcie ani przy podwójnej ciągłej. Serio. Nic się nie stanie, jak chwilę dłużej pojedziesz za ciągnikiem, który wlecze się, jak ślimak.

O czym jeszcze?

5. Nie przekraczać prędkości. Wiem, że łatwo powiedzieć, a nieco trudniej zrobić. Sama gdy jeździłam już po zdaniu egzaminu, lubiłam jechać szybciej, niż było dozwolone. Szybko jednak mi przeszło. Nie dość, że możecie dostać mandat, stracić punkty karne, to jeszcze po co narażać się na dodatkowe niebezpieczeństwo?

6. Przewozić dzieci zawsze w foteliku. O tym poczytacie więcej w Internecie, jeżeli jesteście nie w temacie. My niestety nie mamy jeszcze wiedzy na ten temat.

7. Nie jeść i nie rozmawiać przez telefon. O ile jedzenie na pustej drodze poza terenem zabudowanym jeszcze jestem w stanie zrozumieć i w jakiejś części zaakceptować, o tyle rozmowy przez telefon w żadnym wypadku. Nie koncentrujemy się wtedy bowiem na drodze, a na tym, aby wysłuchać rozmówcę i udzielić mu odpowiedzi. Lepiej zjechać na pobocze, porozmawiać i ponownie włączyć się do ruchu, niż być zagrożeniem na drodze.

To takie 7 punktów, do których kierowcy samochodów muszą się bezwzględnie stosować. Nie ma od nich wyjątku. Jeżeli Wy sami lub Wasi znajomi nagminnie je łamiecie, zwróćcie im delikatnie uwagę. Chodzi także o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Pamiętajmy o tym.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także