W 1961 roku w Berlinie, korzystając z wolnego dostępu i przemieszczania się, ponad 3 mln Niemców przeszło ze wschodu (NRD) na zachód (RFN).

Mur berliński

 Co warto zobaczyć w Berlinie?

 Symbole Berlina

 Holocaust Exhibition w Berlinie

Trochę historii

W nocy z 12 na 13 marca 1963 roku przy pomocy ZSRR został wybudowany mur, mający łączną długość ok. 150  km. Na początku były to pustaki, zasieki, następnie zmieniono je na specjalne płyty betonowe o wysokości ponad 4 m. Ucieczka w takim przypadku była prawie niemożliwa. Niedaleko bramy brandenburskiej znajduje się kilka tablic, upamiętniających tragiczne ofiary. Szacuje się, że było ich 100-150, a Ci, o których nie wiemy? W Berlinie znajduje się także muzeum pamięci poległych. Jak zauważycie na zdjęciach, nad murem znajdowały się specjalne zabezpieczenia, które miały zapobiec nielegalnemu przemieszczaniu się.

Mur berliński

Nowe pokolenie Niemców nie pamięta już muru, został bowiem zburzony w 1989 roku. Po dziś dzień zachowano jego fragmenty w kilku miejscach. Stanowią one atrakcję turystyczną dla odwiedzających z całego świata, głównie Polski. Historia Berlina w latach powojennych była dramatyczna. W 1948 roku Sowieci dokonali blokady Berlina Zachodniego. Wszystkie drogi lądowe były nieprzejezdne. Przez ponad rok zaopatrywali się drogą lotniczą. Berlin był wówczas nic nie znaczącym małym miasteczkiem, w przeciwieństwie do potężnej Brandenburgii.

Pamięć o poległych i kontrowersje wokół muru

Mur berliński jest takim miejscem w Niemczech, które przyciąga miliony turystów. Jest jednak także miejscem, gdzie zginęło kilkaset osób, o czym często chyba zapominamy lub sobie tego nie uświadamiamy. Berlin został podzielony na dwie części, rodziny zostały rozdzielone, nie mogły utrzymywać ze sobą kontaktu. Na ewentualne wizyty pozwalano tylko osobom w wieku emerytalnym, Ci, którzy byli w wieku produkcyjnym nie mogli opuszczać ,,swojej części”. Wszystko uległo zmianie na końcu lat 80., kiedy mur berliński został zniszczony, jednak różnice po dziś dzień są dostrzegalne. Berlin Zachodni zdecydowanie jest bardziej rozwinięty. Na murze berlińskim znajduje się skandaliczny malunek, przedstawiający Breżniewa, który całuje mężczyznę. Wywołało to wiele kontrowersji, zresztą, sam Breżniew je wywołuje, więc nie ma się czemu dziwić.

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Mur berliński

Zobacz także

 • Kusicie na ten Berlin, no kusicie. Wyskoczyłabym kiedyś tak na tydzień, co by na spokojnie po prostu doświadczyć sobie tego miasta 🙂

 • naczytane.blog.pl

  Chciałabym kiedyś zobaczyć to, co po nim zostało 🙂

  • Trzymamy kciuki, aby nadarzyła się ku temu okazja.

 • Nie wiedziałam, że jest on tak “ozdobiony”. Na żywo na pewno fajnie zobaczyć kawałek historii.

 • Nie ma co mówić, kawał historii. Dobrze, że zachowano fragmenty muru. W ten sposób pamięć o wydarzeniach będzie ciągle żywa. Nawet jeśli młodsze pokolenia nie są do końca świadome tego, co się wtedy działo, mur może być bodźcem, by się zagłębić w historię.

  • Wiesz, mamy takie wrażenie, że Niemcy mają jednak inną mentalność i niekoniecznie będą się przejmować tym, co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu. Ale możemy się mylić.

 • eV

  Świetne zdjęcia. Teraz to już naprawdę muszę zobaczyć Berlin na żywo :D.

  • Nie powinnaś z tym zwlekać 😉

   • eV

    Był czas – nie było pieniędzy. Są pieniądze – nie ma czasu. Może w wakacje 🙂

 • Niesamowite jest to miejsce. Zrobiło na mnie ogromne wrażenie.

 • Byłam w tym roku na wiosnę. Zarówno sam Mur Berliński, jak i całe miasto zrobiło na mnie wrażenie. Polecam schodzić wszystko piechotą, można odkryć to, czego nie widać przy jeździe komunikacją 🙂

  • Większość właśnie piechotą zwiedzaliśmy.

 • Muszę w końcu odwiedzić Berlin. No i pamiętam z telewizji obrazy burzonego muru. Jestem stara 🙂

 • Adam

  Cześć dziewczyny! Trafiłem do tego wpisu z odnośnika z Waszego eboka. Zaciekawiło mnie to z tym murem Berlińskim – o co chodzi że Breżniew jest kontrowersyjny? Chętnie bym poznał więcej ciekawostek tego dotyczących.

  Pozdrawiam :))

  • Ogólnie był dość kontrowersyjny ze względu na swoją osobę, jako głowy państwa i działania, które podejmował.