Kurs przewodnikowski. Jaką wiedzę i zaświadczenie dzięki temu zdobędziecie?
Pewnie niektórzy z naszych czytelników są harcerzami, a nawet jeśli nie to mamy dla Was wpis z naszymi wrażeniami. Kurs przewodnikowski ukończyłyśmy dopiero niedawno, co naszym zdaniem zdarzyło się o kilka lat za późno. Dlaczego?
Kurs przewodnikowski – co to takiego?
Kurs przewodnikowski przeznaczony jest dla harcerzy w wieku 16+ (czasem udział biorą nieco młodsze osoby, ale to raczej wyjątki), które przygotowują się do otwarcia próby przewodnikowskiej lub ją realizują. Tak naprawdę przewodnikiem można zostać w każdym wieku (nawet mając z 70-80 lat). Pytanie tylko, kiedy tak naprawdę jest nam to do szczęścia i poszerzenia wiedzy potrzebne. Stopień przewodnika zakończyłyśmy w 2010 roku,a na kurs przewodnikowski niejako z musu skusiłyśmy się na początku tego roku. Dlaczego z musu? Dlatego że aby ukończyć kurs drużynowych trzeba mieć ukończony kurs przewodnikowski.
Kiedy najlepiej ukończyć kurs przewodnikowski?
Kurs przewodnikowski najlepiej ukończyć, gdy ma się jeszcze -naście lat, jeżeli od lat należycie do ZHP i jesteście harcerzami. Wiadomo, że niektórzy mogą chcieć przymusić Was do robienia pwd., ale tak naprawdę każdy z Was musi samodzielnie podjąć decyzję, czy chcecie się tym zajmować i czy stopień przewodnika jest Wam potrzebny. My chciałyśmy, więc się na to zdecydowałyśmy. Gdy dołączycie do ZHP jako osoby dorosłe, pierwszy stopień instruktorski dobrze zrobić na początku swojej harcerskiej drogi. Nie zrażajcie się tym, że na kursach średnia wieku to 16-20 lat. Starsze, a zarazem bardziej doświadczone życiowo osoby też się zdarzają. Dzięki przekrojowi wieku można liczyć na jeszcze lepszą wymianę doświadczeń.
Jaką wiedzę i zaświadczenie dzięki temu posiądziecie?
Kurs przewodnikowski uprawniający nas do ukończenia próby przewodnikowskiej jest tak naprawdę pierwszym krokiem na naszej instruktorskiej drodze. Tematy tam podejmowane są bardzo początkowe, dlatego osoby z większym doświadczeniem mogą się po prostu trochę nudzić 🙂 Niemniej, zawsze wyniesie się coś nowego. Zazwyczaj podejmowane są tematy związane z metodyką harcerską, wypoczynkiem, rolą instruktora jako mentora, celem i misją ZHP, finansami i planem pracy drużyny, rozwojem psychofizycznym naszych podopiecznych itp. Cena kursu zależy od organizatora, ale może wahać się od 80 do nawet około 200 złotych za zazwyczaj dwa weekendy, w trakcie których otrzymacie obiad i nocleg, ale pozostałe posiłki musicie zapewnić sobie sami. Do tego trzeba doliczyć dojazd. Osobiście nie jesteśmy za tym, aby za tego typu kursy przepłacać, dlatego czekamy na tańsze oferty. Za nasz kurs przewodnikowski zapłaciłyśmy po jakieś 200-250 złotych z dojazdami od osoby. Na koniec otrzymałyśmy zaświadczenie harcerskie i państwowe o ukończeniu tego szkolenia.