Znajdź czas na codzienną chwilę z lekturą. Nie pożałujesz. Czytanie niesamowicie rozwija nie tylko wyobraźnię, ale też poszerza zasób słów.

Znajdź czas na codzienną chwilę z lekturą

Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel w Poznaniu

,,Kontratyp” Remigiusz Mróz

Szkolne lektury nie muszą być nudne

Skąd ma znać słowa, skoro nie czyta?

Prawda jest taka, że dokładnie nie pamiętamy momentu, w którym nauczyłyśmy się czytać. Nie ulega jednak wątpliwości, że książeczki pochałaniałyśmy w tempie ekspresowym. Pani bibliotekarka nie mogła uwierzyć w to, że tak szybko je czytamy. Zawsze na czas miałyśmy przeczytane lektury, ale nie ograniczałyśmy się tylko do nich. W klasie 2 czy 3 Paulina zakwalifikowała się jakoś wysoko do konkursu ortograficznego. Dlaczego się tam dostała? Bo miała bogaty zasób słów i wiedziała, jak się pisze poszczególne trudności. Dzieci w dzisiejszych czasach czytają tyle co nic, a zaś rodzice dziwią się, że ich pociechy nie umieją napisać najprostszych słów.


Znajdź czas na codzienną chwilę z lekturą

Dlatego nasza rada jest następująca. Znajdź czas na codzienną chwilę z lekturą. To naprawdę nie boli. Skoro macie czas na przeglądanie godzinami Facebooka, czy bzdurne wpatrywanie się w reklamy w telewizji to ten czas możecie też poświęcić na czytanie. Reklama trwa średnio z 15 minut, w tym czasie naprawdę da się już coś zrobić. Rozumiemy, że są osoby zabiegane, bo same też takie jesteśmy. Tak to jest, jak się ciągnie dwa biznesy z kilkoma kategoriami na raz. Ale nie narzekamy. I jakoś codziennie znajdujemy czas na to, by przeczytać choć kilka stron książki. Bo czytanie rozwija.

Korzyści płynące z czytania

 poszerzamy zasób słów – dzięki temu, że jesteśmy oczytani, umiemy posługiwać się naprawdę trudnymi słowami i, co najważniejsze, rozumiemy ich znaczenie.

 nie mamy trudności z ortografią – teraz co druga osoba ma stwierdzone coś z dys-. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Dzięki czytaniu utrwalamy poprawną pisownię wyrazów.

 miło spędzamy czas – możemy mieć rodzinny czas spędzany z książką. To wspaniale integruje i umacnia więzi.

 rozwijamy wyobraźnię – czytanie pozwala nam przenosić się do rozmaitych krain, które w umyśle każdego z nas będą wyglądały inaczej.

 nie mamy czasu na nudę – zamiast się nudzić, czy grać w bezsensowne gierki (które także od czasu do czasu są potrzebne!), możemy spędzić pożytecznie czas.

Co dodałbyś do tej listy?

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także