Zamek w Łańcucie to kolejne z kultowych miejsc Podkarpacia, które należałoby odwiedzić, będąc w tamtych rejonach. Czy warto wydać kilkadziesiąt złotych na tę atrakcję?

Zamek w Łańcucie

 Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

 Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

 Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie od stuleci cieszy się ogromną popularnością, zamieszkiwali w nim Lubomirscy, Potoccy, do dziś okazjonalnie odbywają się w nim ważne wydarzenia z życia rodziny. Rezydencja została udostępniona do zwiedzania, nie można jednak robić zdjęć pięknych wnętrz. Trzeba przyznać, że byłyśmy już nieco zmęczone, a Łańcut znajdował się przy końcu naszego harmonogramu. Do końca nie byłyśmy przekonane, czy zamek w Łańcucie faktycznie jest tym miejscem, które musimy odwiedzić w czasie tej wizyty. Rodzice jednak się wybierali, chcieli sprawdzić wrażenia sprzed lat, więc ostatecznie i my zakupiłyśmy bilety wstępu. Koszt to kilkadziesiąt złotych, w cenę wliczone jest zwiedzanie zamku, powozowni, storczykarni, Historii Miasta. Bilet na wszystkie atrakcje to koszt rzędu 30-40 złotych. Są zniżki dla uczniów oraz studentów do lat 26 za okazaniem legitymacji.

Spacer pełen historii

Trzeba przyznać, że nasza Pani przewodnik, która akurat się trafiła była bardzo energiczna. Opowiadała o zamku z pasją, zaangażowaniem, widać było, że faktycznie jest pochłonięta tym, co widzi i przedstawia. Żwawym krokiem wyruszyliśmy najpierw do rezydencji, dowiedzieliśmy się o zamieszkałych rodach, obejrzeliśmy wnętrza, które wywarły na nas ogromne wrażenie. Największe jednak wywarła, przynajmniej na mnie, sala balowa, w której odbywały się przyjęcia. Następnie udaliśmy się do palmiarni, gdzie mogliśmy przysiąść choć na kilka chwil, powozownia z przepięknymi karetami i wozami. Modyfikacje, które wprowadzano na korzyść ciężarnej zdumiewały i sprawiały, że to miejsce jeszcze bardziej nam się podobało. Zwiedzanie trwało nieco ponad 2 godziny. Następnie mogliśmy jeszcze samodzielnie, z opłaconym biletem na wszystkie atrakcje, udać się do Storczykarni i Historii Miasta, jednak, bądźmy szczerzy, zostawiłyśmy sobie te atrakcje na kolejną okazję. Zmęczenie dało o sobie znać i ostatnie o czym marzyłyśmy to dalsze zwiedzanie.

Atrakcje Podkarpacia

Zamek w Łańcucie to nie jedyna warta uwagi atrakcja Podkarpacia. Będąc ostatnim razem w tych rejonach, odwiedziłyśmy Dębicę, ichniejszy rynek, niestety Muzeum Regionalne było nieczynne. Tym razem postawiłyśmy na atrakcje Rzeszowa i Łańcuta. Jeśli chodzi o tę pierwszą miejscowość, koniecznie dajcie sobie szansę i zajrzyjcie do Muzeum Dobranocek, na rynek, do Muzeum Regionalnego. Nie zapomnijcie także o Podziemnej Trasie Turystycznej – Rzeszowskie Piwnice. Uwielbiamy takie miejsca z duszą, prowadzone z pasją! Sam Łańcut skusił nas także odwiedzeniem ławeczki dawnych burmistrzów miasta, Jana i Stanisława Cetnarskich. Dajcie sobie szansę poznać jeszcze inne miejsca, bowiem Podkarpacie słynie z naprawdę fantastycznych miejsc wartych uwagi!

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie  Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zobacz także