Nie pozwól by klienci weszli Ci na głowę. Wyznacz godziny pracy. W końcu to Ty masz prawo zadecydować kiedy i w jakie dni pracujesz. Co jednak ze stwierdzeniem, że klient nasz pan?

Wyznacz godziny pracy

 Plusy i minusy własnej działalności gospodarczej

 Urlop a własna działalność

 Dlaczego warto zainwestować w gadżety reklamowe?

Początkujący biznes

Z początkującym biznesem jak jest każdy wie lub może się domyślać. Klienci nie walą drzwiami oknami, raczej to my musimy o nich zabiegać, by jako tako przebić się na rynku. Nie za bardzo możemy sobie pozwolić na odrzucanie tanich zleceń, gdyż stałe koszty – ZUS, księgowa – same nie chcą się zapłacić. Harujemy więc przysłowiowe 24/7 i jesteśmy bardzo radzi, ze ktoś się do nas odezwał. To nic, że jest sobota, 20 wieczorem, a Ty właśnie chciałeś wyjść na miasto ze znajomymi. Zmieniasz szybko plany, bo przecież klient nasz pan.

Nie mam własnego biura. A może restauracja?

Niektóre zawody mają to do siebie, że dobrze byłoby z tym klientem spotkać się choć na początku twarzą w twarz. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zawrzeć umowę, a strony mogą sobie nie do końca ufać. W końcu jaką mamy pewność, że zleceniobiorca nie chce nas oszukać? Żadnej. Wtedy przydaje się własne biuro, a gdy go nie mamy, możemy zaprosić klienta do domu, ale dla obu stron nie jest to zbyt komfortowa sytuacja. Osoba prowadząca firmę musi być cały czas w gotowości, że ktoś przyjdzie, a i klienci nie bardzo lubią chodzić po czyichś domach. Można się spotkać np. w restauracji, jednak generuje to dodatkowe koszty, kupując nawet zwykłą kawę.

Wyznacz godziny pracy

Nie pozwól by klienci weszli Ci na głowę i wyznacz godziny pracy. Nikt z nas nie jest robotem i nie może pracować dzień i noc nieustannie, będąc w gotowości, że być może ktoś się odezwie. Przez prawie 1,5 roku mojego biznesu przechodziłam różne fazy, czasami miałam naprawdę dość, bo klienci przychodzili i dzwonili o naprawdę różnych porach. Obecnie jest nieco lepiej. Staram się wyznaczać godziny pracy i relaksu, jednak nie zawsze to wychodzi. Może zdarzyć się niespodziewana sprawa, która przerwie nam urlop lub sprawi, że za wszelką cenę będziemy musieli się nią zająć natychmiast, oddając się innemu zajęciu. Ot, takie minusy prowadzenia własnego biznesu. Niemniej, na chwilę obecną nie zamieniłabym prowadzenia własnej firmy na pracę na etacie. Klienci bywają różni, a naszym zdaniem jest sprawić, by odeszli od nas zadowoleni.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także