Moskwa. Dla jednych marzenie, dla innych niekoniecznie. Miasto kontrastów, z którym wiąże się wiele stereotypów. Warto tam pojechać choćby po to, by na własnej skórze przekonać się, które z nich są prawdziwe a które nie. Zanim jednak zaplanujecie podróż, przeczytajcie nasze podpowiedzi – co warto tam zobaczyć?

Wymarzona podróż do Moskwy

 Co warto zobaczyć w Kaliningradzie?

 Kultowi bohaterowie rosyjskich bajek

 Wycieczka do Kaliningradu

Studiowanie filologii rosyjskiej

Miłością do tego kraju zapałałyśmy w szkole średniej, kiedy to podjęłyśmy decyzję o studiowaniu filologii rosyjskiej. Języka uczyłyśmy się od pierwszej klasy szkoły podstawowej, wydawało nam się więc, że nie ma na co czekać. Pierwszy wyjazd do ,,małej Rosji” odbyłyśmy na 5 roku studiów, przebywając 12 dni w Kaliningradzie. To właśnie tam poznałyśmy zupełnie odmienną kulturę, do dziś w pamięci mamy smak rosyjskich bez, czy lodów. Zawsze to jednak Moskwa, czy Sankt-Petersburg był miejscem, do którego chciałybyśmy pojechać na dłuższy czas.

Wycieczka do Kaliningradu

Jeszcze studiując w Toruniu obiecałyśmy sobie, że wycieczkę do prawdziwej Rosji odbędziemy na pewno. Dziś ta podróż wydaje się o wiele łatwiejsza, zainteresowała nas np. wycieczka oferowana przez biuro Rainbow, dzięki której możecie odkryć najważniejsze punkty dwóch kultowych rosyjskich miast – Moskwy i Sankt-Petersburga*. Szczególnie chciałybyśmy się tam wybrać na przełomie czerwca i lipca, kiedy możemy obserwować fenomenalne zjawisko, jakim są białe noce – praktycznie cały czas jest jasno.

Wymarzona podróż do Moskwy

Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy? Z pewnością Kreml, Plac Czerwony, czy Sobór Archangielski. Będąc w Rosji nie zapomnijcie odwiedzić Galerii Trietiakowskiej, zobaczyć pomnika Puszkina, a być może skusicie się na spektakl w Teatrze Bolszoj. Zdajemy sobie sprawę, że wyprawa łącznie z wizą, przelotem, pobytem na miejscu nie należy do najtańszych, aczkolwiek mamy nadzieję, że uda nam się spełnić kolejne marzenie i zabytki, miejsca, o których czytałyśmy w książkach będzie okazja zobaczyć osobiście. Co do Rainbow, wyjeżdżając do Kaliningradu kupowałyśmy tam ubezpieczenie Euro26. Niezależnie, w jaki zakątek świata chcielibyście się udać, pamiętajcie, aby wykupić ubezpieczenie, które zapewni Wam spokojny byt na miejscu, a także ułatwi zwrot poniesionych kosztów leczenia.

Sankt-Petersburg i Moskwa to z pewnością dwie carskie korony. Nie pozostaje nam nic innego, niż odkładać pieniądze na wymarzony wyjazd.

*Lokowanie produktu

Wymarzona podróż do Moskwy

Wymarzona podróż do Moskwy

Wymarzona podróż do Moskwy

Wymarzona podróż do Moskwy

Wymarzona podróż do Moskwy

Wymarzona podróż do Moskwy

Poprzedni artykuł

Migawki z Sandomierza

Następny artykuł

Migawki z Grudziądza

Zobacz także

 • Mój mąż bardzo chciałby odwiedzić Moskwę. Ja niekoniecznie.

  • W takim razie musisz go puścić samego 🙂

 • Dla mnie Moskwa nie jest wymarzonym punktem na mapie. Niemniej nie można nie docenić tego miasta, a tym bardziej Rosji. 🙂

  • My bardzo byśmy chciały się tam wybrać.

 • W Moskwie byłam dwukrotnie, w Petersburgu raz. Na pewno jeszcze wybiorę się do Rosji 🙂 Dużo taniej jest zorganizować taką wycieczkę samemu – wystarczy tylko kupić wizę turystyczną w biurze pośredniczącym. Za drugim razem w Moskwie byłam w trakcie majówki, a nocleg znalazłam za jedyne 5 euro! Warto szukać okazji – tanich przelotów i noclegów, a wtedy taka wycieczka jest nie tylko marzeniem 😉

  • Wiadomo, że samodzielna podróż jest sporo tańsza, ale za pierwszym razem byśmy wolały wybrać się tam z biurem podróży.

 • Jechałyście słynnym moskiewskim metrem? Jak patrzę na plany podziemnej kolejki to przypomina mi się jak uczyłem się o niej w liceum 🙂
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/Moscow_metro_ring_railway_map_ru_sb_future.svg

  • Nie, byłyśmy do tej pory tylko w Kaliningradzie.

 • Najwyższy czas odwiedzić Moskwę i inne rosyjskie miasta.
  Marzy mi się podróż koleją Transsyberyjską, ale póki co marzenie realizuję na kartach powieści 😉

 • Powodzenia 🙂

 • Te akurat są z Kaliningradu.

 • Dokładnie ;(