Sezon urlopowy tuż, tuż. Dziś chciałybyśmy zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jeden ciekawy aspekt podróży. Wyjeżdżasz, a co z ubezpieczeniem domu? Tak, wiem, przecież mi się nic nie stanie!

Wyjeżdżasz, a co z ubezpieczeniem domu?

 Dlaczego agroturystyka wciąż cieszy się ogromną popularnością?

 18 miejsc, które warto zobaczyć w Kielcach

 Jak wyglądają ukraińskie pieniądze?

Jak kompleksowo ubezpieczyć swoje mieszkanie?

O tym, że warto ubezpieczyć swoje mieszkanie, nie zamierzamy się rozwodzić. Skupimy się jednak na dwóch aspektach – lokum własnościowe. W większości firm ubezpieczeniowych, m.in. PZU dom można ubezpieczyć już od momentu powstania fundamentów, oczywiście z czasem zwiększając jego wartość, jak i elementów wyposażenia. W przypadku własności ubezpieczamy mury – wartość mieszkania czy domu wraz z pokryciem dachowym. Warto, aby była to w miarę realna suma, aby w przypadku odszkodowania nie wyrzucać sobie, że mogłem dopłacić kilkadziesiąt złotych, a dostać realną sumę, którą potrzebuję na odbudowę. Oczywiście, w zakresie mamy zdarzenia losowe, jak ogień, powódź, upadek drzew lub masztów. Jednym słowem, wszystkie zdarzenia, które nie są zależne od działania człowieka. Istnieje także wariant All risk, gdzie ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za wszystkie zdarzenia, które nie zostały wyłączone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Nie zapominajmy także o tzw. ruchomościach domowych, czyli całym wyposażeniu – sprzęty elektroniczne, AGD, RTV, książki, ubrania, meble, sprzęt turystyczny. Może on stać się ciekawym kąskiem dla złodziei, którzy zauważą, że właściciele domu go nie nadzorują. Szyby w oknach, płytach indukcyjnych – znów, proszę, realnie oceńmy ich wartość. Pamiętajmy także o ubezpieczeniu Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnej – coś się stanie na posesji, czy w czasie wyjazdu upuścimy drogi aparat, którym mieliśmy zrobić zdjęcie nieznajomemu – wówczas nie my pokryjemy koszty odkupienia sprzętu. W przypadku mieszkania najmowanego ubezpieczamy nasze sprzęty, szklane elementy oraz OC z rozszerzeniem o szkody wyrządzone najemcy i w mieniu najmowanym. Jeżeli spłonie nam kuchnia, właściciel mieszkania na 99% nie pokryje tych szkód.

Co z ubezpieczeniem domu?

Wydaje nam się, że przecież ubezpieczenie domu jest strasznie drogie. Tymczasem to koszt rzędu kilkuset złotych w skali roku. Składkę tę możemy opłacić jednorazowo, rozłożyć ją na dwie lub nawet cztery raty. Zerwany dach, uszkodzony blat z powodu rozlanego nieumyślnie odświeżacza powietrza? Obecnie firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w zakresach, które oferują swoim klientom. Nawet jeżeli mamy wrażenie, że nie stać nas na ten ,,luksus”, ubezpieczmy swój majątek chociaż w stopniu, na jaki możemy sobie pozwolić. Dlaczego wydajemy potężne często kwoty na ubezpieczenie grupowe, dbając o swoje zdrowie i ciało, gdy tymczasem koszt odkupienia komputera, lodówki, czy telewizora w wyniku przepięć wielokrotnie przekracza wartość składki, którą pokrywamy na ubezpieczenie mieszkania, czy domu? Szczerze mówiąc, nie wyobrażamy sobie nie ubezpieczenia, zwłaszcza od czasu, gdy jeszcze bardziej jesteśmy świadome zagrożeń, jakie mogą nas spotkać. Całkiem przypadkowo.

Na co warto zwrócić uwagę, ubezpieczając swoje lokum?

 realną wartość domu czy mieszkania

 wypisać mniej więcej szacunkową wartość wyposażenia w domu i ubezpieczyć je chociaż w jakiejś części

 zwrócić uwagę, aby suma ubezpieczenia szklanych przedmiotów w przypadku płyty indukcyjnej, czy szyby kominkowej wystarczy na naprawę

 ubezpieczyć swoje ogrodzenie, bramę. Często sprawca jest nieznany lub na odszkodowanie z OC komunikacyjnego, czeka się bardzo długo. Tymczasem firma, w której mamy ubezpieczenie, może wypłacić nam wartość szkody, a następnie do sprawcy wystąpić z regresem.

 uważnie przeczytać wymagania przeciwkradzieżowe, każda firma ma swoje wymogi

 zwócić uwagę, w jakiej wartości wypłacane jest odszkodowanie – nowej czy rzeczywistej (czy pod uwagę jest brane zużycie techniczne domu, czy sprzętów)

 wczytać się, czy dostaniemy całą kwotę, na jaką poniesiemy straty, czy ubezpieczyciel zastrzegł sobie wypłacenie jedynie określonego %

 w jakim terminie musimy zgłosić szkodę, jakie dokumenty są wymagane. Zwróćcie też uwagę, czy multiagent posiadający wiele firm ubezpieczeniowych, jest w stanie wyłuskać Wam wszelkie niuanse.

Jeżeli macie pytania, zapraszam do kontaktu. Ciekawa jestem, czy ubezpieczacie swoje domy, mieszkania? Czy ważniejszy jest dla Was zakres, czy składka, którą zapłacicie, niezależnie od wartości?
Paulina Kwiatkowska, Agent Wyłączny PZU
+48 606 507 171

Zobacz także