Stopnie i sprawności harcerskie są tym, co z całą pewnością interesuje członków ZHP. Dziś zapraszamy Was na przegląd od ochotniczki do harcmistrza.

Stopnie i sprawności harcerskie

 Po co nam stopnie i sprawności?

 Jak zorganizować dobre świecznisko/ognisko?

 Biwaki to nie tylko zajęcia stacjonarne

Stopnie i sprawności harcerskie

Stopnie i sprawności harcerskie z całą pewnością są tym, co zainteresuje już nawet najmłodszego, chcącego się rozwijać harcerza. Nie ulega wątpliwości, że my do tej grupy się zaliczałyśmy, dlatego w dzisiejszym wpisie chciałybyśmy Was zaprosić na szybki przegląd stopni i sprawności harcerskich. Mamy nadzieję, że choć jednej osobie się to przyda. W końcu fajnie mieć wszystko zebrane w jednym miejscu, by móc do tego wrócić w każdej chwili. No to zaczynamy.

Od ochotniczki do harcmistrza

Stopnie harcerskie zaczynamy zdobywać gdy mamy 10 lat, czyli najprościej mówiąc, jesteśmy w 4 klasie szkoły podstawowej. Aby zacząć zdobywać jakikolwiek stopień, trzeba pozytywnie ukończyć próbę na harcerza, a także otrzymać swój krzyż harcerski i książeczkę.

Ochotniczka/młodzik – to pierwszy stopień przewidziany dla dzieci z klas 4-6. Realizacja próby trwa rok, a w wymyślaniu zadań pomaga nam drużynowy/przyboczny. Głównie sprowadza się do tego, że to nasz przełożony wymyśla dla nas większość próby.

Tropicielka/wywiadowca – to drugi stopień przewidziany dla szkoły podstawowej. Jego realizację możemy zacząć po pozytywnym zamknięciu poprzedniej próby. Może zdarzyć się też tak, że będziemy zdawali próbę na tropicielkę/wywiadowcę, poszerzoną o zadania na ochotniczkę/młodzika.

Pionierka/odkrywca – to pierwszy stopień przewidziany dla ,,gimnazjalistów”. Jego realizacja też trwa rok. Gdy przystępujemy do ZHP w gimnazjum/7 klasie, możemy rozpocząć próbę od razu na ten stopień, z poszerzeniem o poprzednie dwa.

Samarytanka/ćwik – to drugi stopień dla gimnazjalistów. Próba trwa rok, a jego realizacja wygląda podobnie jak w poprzednich przypadkach.

Harcerka Orla/Harcerz Orli – tutaj już zaczynają się schody i ambitne zadania. Stopień ten jest przewidziany jako pierwszy dla szkoły średniej i jego realizacja trwa też rok.

Harcerka Rzeczypospolitej/Harcerz Rzeczypospolitej – to naprawdę ambitny stopień, dlatego niewiele osób decyduje się na jego realizację. Kiedyś było wymaganie, by go posiadać przy zdobywaniu wyższych stopni instruktorskich, ale na chwilę obecną to zniesiono.

Stopnie instruktorskie

Przewodnik – pierwszy stopień instruktorski, który można realizować niezależnie od stopni od ochotniczki-harcerki Rzeczypospolitej. Próbę można zacząć już nawet w wieku 16 lat, jednak oficjalne odznaczenie otrzymuje się po ukończeniu 18 roku życia. Otrzymuje się granatową podkładkę pod krzyż i taką że lilijkę na rękaw.

Podharcmistrz – drugi z trzech stopni instruktorskich. Próba trwa od 12-24 miesięcy. Należy odczekać rok z otwarciem po otrzymaniu stopnia przewodnika. Otrzymuje się zieloną podkładkę i taką lilijkę na rękaw.

Harcmistrz – ostatni ze stopni instruktorskich, po otrzymaniu stopnia podharcmistrza trzeba poczekać 12 miesięcy z otwarciem próby na ten ostatni już stopień. Próba trwa 12-24 miesięcy i otrzymujemy czerwoną podkładkę i lilijkę.

Opiekunem próby może być zawsze osoba wyższa stopniem.

Od gwiazdek zucha do sprawności mistrzowskich

Zuchy zdobywają sprawności indywidualnie lub w zastępach, tzw. szóstkach. Za wykonanie zadań otrzymują gwiazdki zuchowe.

Harcerze, harcerze starsi, wędrownicy i kadra instruktorska mogą zdobywać sprawności w 4 kategoriach:

*gwiazdka – sprawności dla dzieci z klas 4-6

**gwiazdki – klasy 6 i gimnazjum

***gwiazdki – klasy 3 gimnazjum i szkoła średnia

mistrzowskie – szkoła średnia i starsi

Próba na sprawność trwa od 3-6 miesięcy i zadanie są uzależnione od predyspozycji i poziomu sprawności. Daną sprawność można zdobyć nawet na 4 różnych poziomach.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także