Stopnie i sprawności harcerskie są tym, co z całą pewnością interesuje członków ZHP. Dziś zapraszamy Was na przegląd od ochotniczki do harcmistrza.

Stopnie i sprawności harcerskie

 Po co nam stopnie i sprawności?

 Jak zorganizować dobre świecznisko/ognisko?

 Biwaki to nie tylko zajęcia stacjonarne

Stopnie i sprawności harcerskie

Stopnie i sprawności harcerskie z całą pewnością są tym, co zainteresuje już nawet najmłodszego, chcącego się rozwijać harcerza. Nie ulega wątpliwości, że my do tej grupy się zaliczałyśmy, dlatego w dzisiejszym wpisie chciałybyśmy Was zaprosić na szybki przegląd stopni i sprawności harcerskich. Mamy nadzieję, że choć jednej osobie się to przyda. W końcu fajnie mieć wszystko zebrane w jednym miejscu, by móc do tego wrócić w każdej chwili. No to zaczynamy.

Od ochotniczki do harcmistrza

Stopnie harcerskie zaczynamy zdobywać gdy mamy 10 lat, czyli najprościej mówiąc, jesteśmy w 4 klasie szkoły podstawowej. Aby zacząć zdobywać jakikolwiek stopień, trzeba pozytywnie ukończyć próbę na harcerza, a także otrzymać swój krzyż harcerski i książeczkę.

Ochotniczka/młodzik – to pierwszy stopień przewidziany dla dzieci z klas 4-6. Realizacja próby trwa rok, a w wymyślaniu zadań pomaga nam drużynowy/przyboczny. Głównie sprowadza się do tego, że to nasz przełożony wymyśla dla nas większość próby.

Tropicielka/wywiadowca – to drugi stopień przewidziany dla szkoły podstawowej. Jego realizację możemy zacząć po pozytywnym zamknięciu poprzedniej próby. Może zdarzyć się też tak, że będziemy zdawali próbę na tropicielkę/wywiadowcę, poszerzoną o zadania na ochotniczkę/młodzika.

Pionierka/odkrywca – to pierwszy stopień przewidziany dla ,,gimnazjalistów”. Jego realizacja też trwa rok. Gdy przystępujemy do ZHP w gimnazjum/7 klasie, możemy rozpocząć próbę od razu na ten stopień, z poszerzeniem o poprzednie dwa.

Samarytanka/ćwik – to drugi stopień dla gimnazjalistów. Próba trwa rok, a jego realizacja wygląda podobnie jak w poprzednich przypadkach.

Harcerka Orla/Harcerz Orli – tutaj już zaczynają się schody i ambitne zadania. Stopień ten jest przewidziany jako pierwszy dla szkoły średniej i jego realizacja trwa też rok.

Harcerka Rzeczypospolitej/Harcerz Rzeczypospolitej – to naprawdę ambitny stopień, dlatego niewiele osób decyduje się na jego realizację. Kiedyś było wymaganie, by go posiadać przy zdobywaniu wyższych stopni instruktorskich, ale na chwilę obecną to zniesiono.

Przewodnik – pierwszy stopień instruktorski, który można realizować niezależnie od stopni od ochotniczki-harcerki Rzeczypospolitej. Próbę można zacząć już nawet w wieku 16 lat, jednak oficjalne odznaczenie otrzymuje się po ukończeniu 18 roku życia. Otrzymuje się granatową podkładkę pod krzyż i taką że lilijkę na rękaw.

Podharcmistrz – drugi z trzech stopni instruktorskich. Próba trwa od 12-24 miesięcy. Należy odczekać rok z otwarciem po otrzymaniu stopnia przewodnika. Otrzymuje się zieloną podkładkę i taką lilijkę na rękaw.

Harcmistrz – ostatni ze stopni instruktorskich, po otrzymaniu stopnia podharcmistrza trzeba poczekać 12 miesięcy z otwarciem próby na ten ostatni już stopień. Próba trwa 12-24 miesięcy i otrzymujemy czerwoną podkładkę i lilijkę.

Opiekunem próby może być zawsze osoba wyższa stopniem.

Od gwiazdek zucha do sprawności mistrzowskich

Zuchy zdobywają sprawności indywidualnie lub w zastępach, tzw. szóstkach. Za wykonanie zadań otrzymują gwiazdki zuchowe.

Harcerze, harcerze starsi, wędrownicy i kadra instruktorska mogą zdobywać sprawności w 4 kategoriach:

*gwiazdka – sprawności dla dzieci z klas 4-6

**gwiazdki – klasy 6 i gimnazjum

***gwiazdki – klasy 3 gimnazjum i szkoła średnia

mistrzowskie – szkoła średnia i starsi

Próba na sprawność trwa od 3-6 miesięcy i zadanie są uzależnione od predyspozycji i poziomu sprawności. Daną sprawność można zdobyć nawet na 4 różnych poziomach.

Zobacz także