Przyrzeczenie ma się tylko raz. Zadbaj o niezapomniane wrażenia dla harcerzy. Niech wspominają ten dzień po latach z sentymentem.

Przyrzeczenie ma się tylko raz

Śpiewnik młodego harcerza

Czy naprawdę całe życie chcemy poświęcić harcerstwu?

Kompendium wiedzy organizatora wypoczynku

Próba na harcerza

Gdy dziecko, nastolatek przystępuje do Związku Harcerstwa Polskiego, zostaje przydzielony do danej drużyny, zastępu. Jednym z jego pierwszych zadań jest wykonanie próby na harcerza, czyli 5-10 zadań, związanych z tematyką harcerską. Należy znać Prawo i Przyrzeczenie harcerskie, symbolikę harcerską, najważniejsze osoby, które założyły ruch za granicą i w Polsce. Dobrze byłoby także zaopatrzyć się w umundurowanie i wziąć udział w jakiejś akcji zarobkowej. Tak naprawdę jest pula ogólnych zadań, ale każde środowisko może dopisać też inne.

Próba wykonana i co dalej?

Wykonanie próby na harcerza powinno zająć od 3-6 miesięcy i po tym czasie być zamknięte pozytywnie. Oczywiście zadania można zaliczać u zastępowych, przybocznych, czy drużynowego. Cały zastęp może służyć wsparciem danej osobie. Po pozytywnym wykonaniu wszystkich zadań Rada Drużyny stwierdza, czy dana osoba zasłużyła na to, by stać się pełnoprawnym członkiem ZHP. Nadanie krzyża harcerskiego i złożenie przyrzeczenia zazwyczaj odbywa się z zaskoczenia.

Przyrzeczenie ma się tylko raz

Przyrzeczenie ma się tylko raz w życiu. Nawet jeśli przez jakiś czas nie będziemy działać w związku, po latach można je jedynie odnowić lub po prostu wrócić do czynnej służby. Z tego też względu tak ważne jest to, by dane przyrzeczenie nie było zrobione byle jak, by dana osoba po latach mogła wspominać je z sentymentem. Otrzymanie krzyża i książeczki harcerskiej powinno być najpiękniejszym z harcerskich momentów w życiu tego młodego człowieka.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także