Jakiś czas temu pisałyśmy, aby wyrobić sobie paszport. Dziś jesteśmy już posiadaczkami nowych paszportów, a dla Was przygotowałyśmy małą ściągawkę. Paszportowe ABC.

Paszportowe ABC

Zdjęcie z naszego Instagrama

 Projekt Korona Starego Gdańska

 Łódzki misz-masz

 Co warto zobaczyć w Grudziądzu?

Paszportowe ABC

  1. Paszport możecie wyrobić nawet w momencie, gdy stary nie stracił daty ważności. Oczywiście bez sensu jest wyrabiać sobie, gdy został nam np. rok, ale gdy wiemy, że będziemy chcieli wyjechać gdzieś w lipcu, a do czerwca paszport jest ważny, wówczas dobrze byłoby, gdybyśmy w okolicy maja pomyśleli nad złożeniem wniosku o wydanie nowego dokumentu.
  2. Starając się o wydanie paszportu musimy wypełnić specjalny druk oraz uiścić opłatę na podany rachunek bankowy. Nie ma w tym wniosku niczego skomplikowanego. Pamiętajcie, aby jeżeli Wasz adres zameldowania się zmienił, wpisać poprzedni. Jeżeli macie legitymację studencką/szkolną, zabierzcie ją ze sobą w momencie złożenia wniosku.

Co dalej?

  1. Składając wniosek musisz zabrać ze sobą: dowód tożsamości, jeżeli nie masz 18 lat – legitymację szkolną, fotografię, dokument uprawniający do zniżki (jeżeli takowy posiadasz), potwierdzenie dowodu wpłaty.
  2. W momencie złożenia wniosku wszystkie informacje zostaną jeszcze raz dokładnie sprawdzone oraz zostaniecie poproszeni o odcisk dwóch palców. Podpisujemy się w obecności urzędnika w specjalnie wyznaczonym miejscu oraz otrzymujemy wydrukowaną kartkę, na której możemy śledzić, na jakim etapie jest nasz paszport.
  3. Ustawowo czas oczekiwania może wynieść do 30 dni. Nasz paszport był gotowy po ok. 2 tygodniach. Co istotne, po dokument musicie udać się osobiście, ponieważ tutaj sprawdzana jest zgodność odcisków palców.
  4. Jeżeli mieliście stare paszporty, są one teraz dziurkowane. Co ważne, w momencie, gdy nie chcecie zachować ich sobie na pamiątkę, nie wyrzucajcie ich w całości, bowiem są tam zawarte dane Was dotyczące.

Życzymy Wam owocnego podróżowania! Mamy nadzieję, że nasze paszportowe ABC Wam w tym pomoże i otworzy Wam drogę do niejednej wspaniałej podroży 🙂

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl 

Zobacz także