Na całe szczęście wakacje już się skończyły. Została nam po nich jednak jedna ważna lekcja. Mianowicie, o czym należy pamiętać, będąc wychowawcą kolonijnym?

O czym należy pamiętać, będąc wychowawcą kolonijnym?

 Jesienne sposoby na oszczędzanie

 Czy sprawy biznesowe warto przenosić do domu?

 Idealne, sprawdzone miejsce pracy

Idealna praca dla młodych ludzi

W te wakacje byłyśmy opiekunkami łącznie na 3 wypoczynkach – dwóch komercyjnych koloniach oraz na zlocie ZHP. O ile pierwszy wyjazd do Okuninki, wspominamy naprawdę fantastycznie,  o tyle drugi, znajdujący się nad morzem… No cóż, pozostawiał wiele do życzenia. Dobrze się zrozummy, nie oczekiwałyśmy niczego ponad to, co same zaoferowałybyśmy swoim podwładnym. Obserwując jednak wiek  wychowawców, nasuwa się jeden wniosek – jest to praca idealna dla młodych ludzi. Nie dość, że idzie trochę dorobić do budżetu, można razem z kolonistami zwiedzić nowe miejsca, 10 czy 14 dni mamy opłacony nocleg i wyżywienie, to można by pokusić się o stwierdzenie, że to prawie wakacje. Prawie…

Wychowawca kolonijny – kolega, czy przełożony?

Ogólnie mamy dość luźny stosunek i przyjazne nastawienie do dzieci, które nam podlegają. Kolonie nauczyły nas jednak, że nie można dać sobie wejść na głowę, dlatego już na początku stawiamy wyraźne granice. Możemy miło spędzić te kilkanaście dni razem, jeśli dzieciaki nie będą specjalnie robiły nam na złość. Kolonie z założenia służą temu, aby dzieciaki nabyły nowe umiejętności, zdobyły piękne wspomnienia, nawiązały nowe przyjaźnie. Ani uczestnicy, ani tym bardziej wychowawcy nie jadą tam po to, by denerwować się przez cały dzień. Bo i po co? W niektórych ofertach pracy zdarza się tak, że ośrodek ma już przygotowany program, który realizujemy lub mamy podany harmonogram, do którego musimy się dostosować. Coraz częściej zdarzają się także wycieczki.

O czym należy pamiętać, będąc wychowawcą kolonijnym?

 Rzecz bardzo przyziemna, ale przed wyrażeniem zgody na wyjazd poproś o przesłanie podpisanej umowy, w której DOKŁADNIE wskazane jest, ile wyniesie Twoje wynagrodzenie, czy musisz jechać i odwozić dzieci na miejsce zbiórki, jaki jest zakres Twoich obowiązków.

 Spytaj, czy jeżeli masz być na miejscu zbiórki, czy w Ośrodku wcześnie rano, masz prawo wykupić nocleg, za który firma zwróci Ci pieniądze. Raz miałyśmy określone, że możemy przenocować bez żadnego problemu do wskazanej kwoty, bo nikt nie będzie się tłukł nocą, drugim zaś jechałyśmy nocnym pociągiem, bo za ew. nocleg pieniądze nie były zwracane.

 Upewnij się, że za przejazd pociągiem, czy autobusem na miejsce zbiórki/do Ośrodka zostaną Ci zwrócone koszty podróży. Dla nas rzecz oczywista, okazało się w te wakacje, że niestety nie dla wszystkich. Lepiej spytaj, żeby zaś nie okazało się, że po opłaceniu wszystkich kosztów z własnej kieszeni, Twojego wynagrodzenia też zostaje już mało co…

 Ile będziesz miał dzieci pod opieką, w jakim będą wieku, czy są to dzieci rekrutowane za opłatą rodziców, czy kierowane z ośrodków typu MOPS. Jaki jest zakres Twoich obowiązków, czy harmonogram jest już ułożony i masz się pod niego dopasować, czy też podane są tylko cele, które należy zrealizować w czasie trwania wypoczynku.

 Traktuj swoich podopiecznych, innych wychowawców, kierownika, czy panie sprzątające tak, jak Ty sam chciałbyś traktowany. Poproś dzieci, aby sprzątały po sobie na stołówce, zbierały papierki. Niech to nie będzie przykry obowiązek, a zabawa, która z czasem wejdzie wszystkim w nawyk.

 Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i masz wpisany odpowiedni kod PKD, zapytaj, ile wyniesie kwota, którą wpiszesz na wystawionej fakturze. Może okazać się, że będzie wynosiła tyle samo, co kolega dostaje na rękę…

 Przed wyjazdem i podpisaniem umowy sprawdź opinie na temat danej firmy odpowiedzialnej za organizację wypoczynku oraz Ośrodka, gdzie spędzisz najbliższe dni. Oczywistym jest, że nie wszystko się pokrywa, często te opinie są niezgodne z prawdą, jednak dają pierwszy pogląd na sytuację. Jeżeli tylko coś wydaje Ci się niepewne, lepiej poszukaj innego ogłoszenia. Tych w okresie wakacyjnym jest bez liku.

Wychowawca, czy dopiero rekrut?

O czym należy pamiętać, będąc wychowawcą kolonijnym? Trochę tych rzeczy jest. Nie zrażaj się jednak. Każda kolonia daje niesamowite doświadczenie i uczy nowych rzeczy. Każde dziecko jest inne, Ty też inaczej zachowasz się w tej samej sytuacji. Pamiętaj, najistotniejsze jest zadowolenie dziecka. Oczywiście, nie daj sobie wejść na głowę 😉

Ciekawe jesteśmy, czy byłeś wychowawcą? Może dopiero planujesz nim być? Jakie masz obawy, porady dla innych?

Zobacz także