Na ile dni pojechać na obóz, co na nim robić i ile powinien kosztować? Przedstawimy Ci kompendium wiedzy organizatora wypoczynku.

Kompendium wiedzy organizatora wypoczynku

Kiedy zacząć planować letni wypoczynek?

 Jak rozpocząć próbę na stopień instruktorski?

 Ogień łączy pokolenia

Letni wypoczynek

Letni wypoczynek to wszelkiego rodzaju wyjazdy, biwaki, czy obozy trwające dłużej niż jeden dzień. Po polsku, jeśli wycieczka jest z noclegiem w czasie wakacji letnich lub zimowych to trzeba ją zgłaszać do kuratorium. Jest tam trochę papierkowej roboty, ale wszystko jest do ogarnięcia. Oczywiście trzeba się odpowiednio wcześnie za wszystko zabrać, by ze wszystkim zdążyć. Zanim jednak dojdzie do zgłaszania, trzeba zadbać o inne istotne kwestie. Przedstawimy Ci kompendium wiedzy organizatora wypoczynku.

Kompendium wiedzy organizatora wypoczynku

 na ile – 5 dni, 14, 21, czy na 2 – to Ty, jako organizator wypoczynku wraz ze swoimi podopiecznymi musisz zadecydować, na ile czasu decydujecie się wyjechać. Wiele zależy tutaj zarówno od wieku wychowanków, jak i środków pieniężnych, jakie rodzice zechcą przeznaczyć na wyjazd

 za ile – to chyba najbardziej podstawowa kwestia. My na obóz 14 dniowy pod namiotami bierzemy po 800 złotych od osoby, ale do tego dochodzi nam dotacja z urzędu.

gdzie – pod namioty, do domków, czy do hotelu – miejsce odgrywa bardzo ważną rolę, przede wszystkim finansową. My za 14 dni pod namiotami z dojazdem i wycieczkami zapłacimy tyle samo, co dzieci za 5 dni w hotelu. Warto więc rozważyć, która kwestia jest ważniejsza.

 ilu podopiecznych, opiekunów – według przepisów jeden wychowawca przypada na 20 dzieci powyżej 10 roku życia lub  na 15 poniżej 10 lat. Warto zastanowić się, czy nie jest to za dużo dzieci i może nieco zmniejszyć te limity.

 czy w planie będą wycieczki – jak będą, to wiadomo, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, choć z drugiej strony siedzenie przez 14 dni w lesie nie jest niczym atrakcyjnym. Warto wybierać miejsca ciekawe, ale bezpłatne lub tanie. Takich w naszym kraju też nie brakuje.

 przygotuj dokumenty, program – nie możesz zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo z czymś nie zdążysz. Konspekty zajęć w razie czego są pokryciem tego, co faktycznie się na nich działo.

 zadbaj o kosztorys – to własnie dzięki niemu tak naprawdę będziesz wiedział, na co cię stać. Warto przygotować kilka wersji, biorąc pod uwagę różną grupę uczestników

 zastanów się nad transportem – pociąg na pewno jest tańszy, a duży autobus wygodniejszy. Zastanów się, co się bardziej opłaca.

Najgorszy pierwszy raz

Prawda jest taka, że pierwsze zgłaszanie wypoczynku do kuratorium, jego wizyta, czy Sanepidu podczas wypoczynku jest najbardziej stresująca. Każdy kolejny raz wiąże się z mniejszą ilością formalności, bo możesz korzystać z tego, co przygotowałeś w latach ubiegłych. Pamiętaj o tym, by program co roku był modyfikowany, bowiem nikt nie chce mieć wrażenia, że co roku bawi się i widzi to samo, co wcześniej 🙂

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także