Kiedy zacząć planować letni wypoczynek? Czy robienie tego kilka miesięcy wcześniej nie jest przesadą? Na ile tak naprawdę opłaca się wyjechać?

 Spanie pod namiotami czy w domkach?

 Jak rozpocząć próbę na stopień instruktorski?

 Ogień łączy pokolenia

Harcerska Akcja Letnia

Już od wielu lat wiadomo, że najlepsze obozy odbywają się w czasie wakacyjnym. Ideę tę zapoczątkował Robert Baden-Powell, założyciel skautingu, który już ponad 100 lat temu zorganizował pierwszy obóz. Był on przeznaczony tylko dla chłopców i miał miejsce na wyspie Brownse’a. To właśnie wtedy zauważono, że najlepiej pracuje się w małych grupach. Dłuższe wypoczynki planuje się właśnie w okresie wakacyjnym, by mieć możliwość skorzystania z wielodniowego wyjazdu.

Kiedy zacząć planować letni wypoczynek?

Letni wypoczynek należy zacząć planować odpowiednio wcześnie, by się ze wszystkim wyrobić. Być może wiesz, że pierwszy dłuższy obóz organizowaliśmy 2,5 roku temu na 14 dni w Białej koło Tucholi. Przygotowania zaczęliśmy już w okolicach listopada/grudnia i do lipca wyrobiliśmy się w samą porę. Wiadomo, że z roku na rok jest prościej, bo niektóre materiały można przekopiować i odrobinę zmodyfikować. Wiele zależy też od tego, ile osób się do pracy zabierze i w jakim tempie będą wykonywać swoje obowiązki. W wielu środowiskach jest tak, ze obozy, czy wyjazdy są prowadzone wolontariacko. Wiele zależy więc od zobowiązań kadry, jednak lepiej zacząć wcześniej, niż robić wszystko na ostatnią chwilę. Zdecydowanie się od tego wzbraniamy.

14-dniowy obóz to jest to

Jeśli mowa o dłuższym wypoczynku, to mamy na myśli 14-dniowy obóz, który jest naprawdę rewelacyjną sprawą. Co prawda, młodsze dzieci mogą być nieco przerażone tak długim rozstaniem z rodzicami, jednak dzieciaki po 4 klasie spokojnie ten czas wytrzymują. W trakcie turnusu można zrobić wizytę rodziców, na której dzieci mogą zaprezentować się z jak najlepszej strony. To dobra okazja do wymiany garderoby, czy przywiezienia słodkości. Fajnym pomysłem jest także udostępnianie dzieciom telefonu do codziennych rozmów z rodzicami, oczywiście w wyznaczonym przez nas terminie. Rozmowy rodzinne nie mogą nam dezorganizować całego dnia.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także