Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym to jedno z tych miejsc, w których trzeba się ciepło ubrać. Gdy o to zadbacie, naprawdę warto się tam wybrać.

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym

 Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym

 Galeria autorska rzeźby Bronisława Chromego w Krakowie

 Zamek Królewski w Krakowie

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy znajduje się na terenie Małopolski. Znajduje się w nim znana na całą Polskę Maczuga Herkulesa wraz z zamkiem, a także Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym, o której dowiedziałyśmy się w sumie przypadkowo. W połowie lipca wzięłyśmy udział w wycieczce zorganizowanej, w trakcie której zwiedzaliśmy Kraków, Zakopane, Budapeszt i właśnie Ojców. Bardzo się z tego powodu ucieszyłyśmy, gdyż lubimy poznawać nowe miejsca.

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym to miejsce, do którego wstęp to koszt 6-12 złotych, w zależności od tego, czy kupimy bilet ulgowy czy normalny. Temperatura jest stała i wynosi 7 stopni. Warto być na to przygotowanym i wziąć ciepłą bluzę, długie spodnie i pełne buty. Co prawda, przebywamy tam tylko 30 minut, jednak po pewnym czasie chłód daje nam się we znaki. Nie ma co ukrywać, jest tam także ślisko, więc należy na to uważać. Nie ma sensu brać dużych bagaży, gdyż w pewnym momencie jest wąskie przejście, w którym przypadkowo można by się zaklinować 🙂 W Jaskini Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym panuje zakaz robienia zdjęć.

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym

Czy Łokietek naprawdę się tam ukrywał?

Z Jaskinią związana jest legenda, jakoby Łokietek ukrywał się w niej przez 6 tygodni przez królem Czech. Został spuszczony na linie przez otwór, dzięki czemu pajęczyna zasłaniająca wejście pozostała nienaruszona. Ludzie, podążający jego śladem doszli do wniosku, że nie mógł się tutaj skryć, gdyż nie miałby jak wejść. Już raczej się nie dowiemy, jaka była prawda, jednak legenda wciąż istnieje. Z kroniki wiemy tylko, że ukrywał się w jednej z jaskiń, a jest ich aż 700. Wybór jest więc naprawdę ogromny i żadne źródła nie potwierdzają, że to była akurat ta grota.

Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także