Biwaki i wycieczki można robić bez liku, ale jak zorganizować ciekawy biwak/obóz? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć na przykładzie swoich doświadczeń.

Jak zorganizować ciekawy biwak/obóz?

 Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce

 HOSW w Białej

 14-dniowy obóz

Na kilkunastu biwakach w życiu byłyśmy…

W swoim harcerskim życiu byłyśmy na kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu biwakach. Na obozach 2-tygodniowych byłyśmy 5 razy i na szósty już się nie zdecydowałyśmy. Potem miałyśmy bardzo długą przerwę w harcerstwie o dopiero od nieco ponad roku działamy w nim aktywniej. W związku z tym w te wakacje byłyśmy na dwóch 5-dniowych biwakach, za każdym razem prawie że z innymi ludźmi. Czy było warto i łatwo?

Jak zorganizować ciekawy biwak/obóz?

Pomijając już całą dokumentację, którą trzeba przygotować na wyjazd w czasie wakacji, czy ferii zimowych (przepisy weszły w życie w tym roku), czeka nas jeszcze ogarnięcie całego programu. W naszym harmonogramie bloków zajęć było codziennie 6, co razy pięć daje do napisania prawie 30 konspektów. Na szczęście, biwaku nie organizuje się zazwyczaj pojedynczo, więc w tym względzie możecie podzielić się zadaniami. O wiele trudniej jest stworzyć program, który będzie dobry dla uczestników od podstawówki aż po szkołę średnią. Dobrym pomysłem jest zrobienie wtedy wielu gier na integrację, śpiewanek, ognisk, pomieszanie zastępów, by młodsze dzieci mogły współpracować z najstarszymi.

Luz i spokój to podstawa

Na ostatnich dwóch biwakach starałyśmy się, by całość odbywała się na luzie i ze spokojem. Nie stresowałyśmy się, gdy zajęcia skończyłyśmy wcześniej lub gdy coś nam się przeciągnęło. Przez deszcz nie mogliśmy też wykonać zajęć w planowanym czasie, ale zawsze można zmodyfikować harmonogram i wymyślić inne, takie, na jakie mają ochotę uczestnicy, zajęcia. Wiadomym jest, że wszystkim wszystko nie musi się podobać, lecz jeśli zachowają choć kilka miłych wspomnień z danego biwaku możecie uznać to za plus. Nawet jeśli dzieje się coś, czego nie przewidzicie, nie warto się stresować, bo na pogodę nie mamy żadnego wpływu.

Biwak ,,4 dni-7 kontynentów” (4-6 klasa pods.)

Jak zorganizować ciekawy biwak/obóz?

Biwak ,,Od starożytności do współczesności” (5 klasa pods.-3 technikum)

Jak zorganizować ciekawy biwak/obóz?

Zobacz także