Wrzesień to czas naborów do drużyn. Ciekawy, jak skutecznie przeprowadzić akcję naborową? Zapraszamy na garść sprawdzonych porad.

Jak skutecznie przeprowadzić akcję naborową?

 Stopnie i sprawności harcerskie

 Rajdy i zwiady terenowe – to jest to!

 Skąd brać pieniądze na potrzeby drużyny?

Wrzesień – czas naboru do drużyn

Jak co roku, we wrześniu w każdej z drużyn odbywa się akcja naborowa, mająca na celu pozyskanie nowych członków ZHP. Harcerze z klas 4, 7, rozpoczynający naukę w szkole średniej przechodzą pion wyżej, choć niekoniecznie wcale tak musi się stać. Mogą podjąć decyzję o tym, że bycie harcerzem już ich nie satysfakcjonuje i chcą poszukać sobie innych kółek zainteresowań. Jak skutecznie przeprowadzić akcję naborową?, tzn. w taki sposób, by harcerze mimo wszystko chcieli do nas uczęszczać przez następne lata. Zapraszamy na garść sprawdzonych porad.

Jak skutecznie przeprowadzić akcję naborową?

 Rozwieś plakaty w szkołach, z której chcesz pozyskać nowych harcerzy – to zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem. Plakaty powinny pojawić się ok. 1 tygodnia przed planowaną zbiórką naborową. Dobrym pomysłem jest także przejście się w pełnym umundurowaniu po klasach i zachęcenie rówieśników do przystąpienia do ZHP.

 Rozwieś plakaty na mieście, rozdawaj ulotki, ogłoś się na lokalnym portalu – te wszystkie rzeczy możesz wykonać wtedy, gdy potrzeba na nie niewielkiego nakładu pieniędzy. Narysowanie plakatu i ulotek to naprawdę mały koszt. Większy problem może być z płatnym ogłoszeniem, więc wtedy warto sobie odpuścić tę formę dotarcia do nowych członków.

 Przygotuj coś ekstra – gra terenowa sprawdzi się znakomicie – przez kilka lat na akcji naborowej robiliśmy pląsy, które jednak nie wypadały zbyt dobrze. Dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej oczekiwały czegoś innego, tym czymś okazały się gry terenowe. Podział uczestników na dwie grupy, pamiątkowe dyplomy to jest to.

 Rozdaj karty przynależności – już na samym początku warto pomyśleć o tym, by na zbiórkę naborową mieć przygotowane karty przynależności, które rozdacie nowym harcerzom. Zadbajcie o to, by znalazło się miejsce do wypisania danych dziecka oraz informacje o miesięcznej odpłatności.

 Nie ustawaj w działaniu – pamiętaj o tym, że zbiórka naborowa to dopiero początek, dlatego warto zadbać o to, by większość zbiórek w roku byłą dobrze przygotowana i zachęcała dzieci do dalszego uczestniczenia w cotygodniowych zajęciach.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także