Ciekawa zbiórka może przyciągnąć rzesze nowych harcerzy. Aby jednak do niej doszło potrzebna jest jedna rzecz – plan zajęć. Jak napisać dobry konspekt zbiórki?

Jak napisać dobry konspekt zbiórki?

 Skąd brać pieniądze na potrzeby drużyny?

 Rajdy i zwiady terenowe – to jest to!

 Bycie opiekunem to nie tylko zabawa

15 lat w ZHP

O ile dobrze policzyłyśmy, w tym roku minie nam 15 lat w Związku Harcerstwa Polskiego, czyli po prostu harcerstwie. Jest to ponad połowa naszego życia. W tym czasie udało nam się zdobyć aż stopień podharcmistrza, pełnić funkcję w drużynie. Nigdy nie za bardzo ciągnęło nas do wysokich stanowisk, choć godziny przepracowane wolontariacko możemy już pewnie liczyć w tysiącach. Najważniejsza jest dla nas satysfakcja naszych podopiecznych. Choć czasem mamy dość i tak podnosimy głowę wysoko i działamy dalej. Bo tak trzeba.

W tabelce czy bez tabelki?

Jeżeli byliście harcerzami lub się z nimi zetknęliście, powinniście wiedzieć, że co najmniej raz w tygodniu odbywają się tzw. zbiórki. Są to spotkania drużyn, zastępów, szczepów, do których należy się odpowiednio przygotować. Odpowiednio, czyli napisać konspekt zajęć. Są dwie szkoły – jedna z nich mówi by pisać w tabelce, inna – że można raz za razem bez żadnych rozrysowanych pól. Tak naprawdę jest to bez różnicy, czy będzie to tabelka, czy zwykła kartka. Najważniejsze jest coś innego. Jak napisać dobry konspekt zbiórki?

Jak napisać dobry konspekt zbiórki?

 Dobry, poprawny konspekt zbiórki powinien być przede wszystkim napisany w taki sposób, by osoba, która go nie tworzyła była w stanie na jego podstawie przeprowadzić zbiórkę. Na początku warto podać datę, godzinę, miejsce spotkania, a także prowadzących. Warto zatroszczyć się też o wypisanie potrzebnych materiałów, a najlepiej w sytuacji, gdy sami nie będziemy mogli przeprowadzić zbiórki, dostarczenie ich naszemu zastępcy.

 Następnie przechodzimy do części właściwej, czyli zbiórki. Na początek przywitanie – jeżeli jest obrzędowe rozpoczęcie, warto wspomnieć o tym w konspekcie, by zastępująca nas osoba nie odbiegała od normy. Następnie wypisujemy z 5-7 głównych punktów, skupiając się na ich drobiazgowości. Czasem może wydawać się, że jesteśmy za bardzo szczegółowe, jednak lepiej napisać o jedną rzecz za dużo niż za mało. Piszmy więc całkiem zwięźle i na temat.

 Na koniec obrzędowe zakończenie zbiórki, krąg, puszczenie iskierki. Tak naprawdę zarówno początek, jak i koniec w każdym środowisku będzie inny. Nawet jeśli temat zbiórki dany kilku harcerzom będzie taki sam, i tak każdy przeprowadzi zajęcia w inny sposób.

Nie zrażajcie się tym, że Wasz konspekt jest za długi/za krótki. Każdy z nas ma swój styl i tylko od nas zależy, co w tym planie zawrzemy. Nie zapominajmy jednak o szczegółach, dzięki którym zbiórka przez naszego zastępcę zostanie przeprowadzona w dokładnie taki sposób, w jaki my to zaplanowaliśmy.

Zobacz także