Harcerski wychowawca – tylko na papierze? Dlaczego jest coraz mniej wolontariuszy?

Czy na wakacyjne obozy wybierać wciąż to samo miejsce?
Próba na naramiennik wędrowniczy
Jak zmobilizować się do organizacji cyklicznych imprez?
Harcerski wychowawca – czyli kto?
Kogo dziś możemy nazwać harcerskim wychowawcą? Czy będzie to tylko osoba piastująca jakąś funkcję, najlepiej wysoką? Czy kolega ze szkolnej ławki może stać się dla nas autorytetem? Tak, tak i jeszcze raz tak. Nie ma żadnych ograniczeń. Harcerskim wychowawcą może stać się każdy, kto ma większą wiedzę i doświadczenie, niż my. W pojęciu szerzej rozumianym harcerskim wychowawcą jest każdy instruktor w stopniu co najmniej przewodnika, mający ukończone 18 lat i co najmniej średnie wykształcenie. Co z tego wynika? Czy harcerski wychowawca – tylko na papierze ma prawo wykazać się swoimi zasługami i planami, których… nigdy nie zrealizuje?
Harcerski wychowawca – tylko na papierze?
Służba dobrowolna, bez niczyjego nakazu, nie otrzymując za nią wynagrodzenia jest poświęceniem. Nie przeczę. Nigdy nie mówiłam, że jest inaczej. Czym jednak bylibyśmy jako ludzie, gdybyśmy wszystko przeliczali na kolejne złotówki, których i tak nie mamy czasu wydać w codziennym pędzie życia? Kiedyś twierdziłam, że nie można ,,nie mieć czasu”. Dziś, mając własną działalność i pracując z trudem wygospodarowuję czas na to, by poświęcić go innym ludziom. Harcerstwu. Pamiętam jednak, że gdyby ktoś kilkanaście lat temu tego czasu nie znalazł, dziś nie uwielbiałabym obozowania w lesie. Gdyby ktoś nie poświęcił uwagi, dziś nie zajmowałabym się dziećmi z klas 4-6. Gdyby, gdyby, gdyby… Jest tak wiele warunków do spełnienia, a rezultat tylko i aż jeden – bycie człowiekiem, dla którego dobro innych jest równie ważne, jak swoje własne.
Czym więc kierować się w harcerskiej dobroczynności?
Nie dla nas wymienianie na pierwszych stronach sprawozdań i zaszczytne funkcje. Wolimy zrobić więcej, niż się od nas oczekuje, niż niepotrzebnie samym sobie narzucać wygórowane normy, poświęcając na to dodatkowy czas, którego w tej chwili nie mamy, mając poczucie, że musimy to zrobić. Wychowawca harcerski to ktoś, kto świadomie podejmuje decyzje o zorganizowaniu wyjazdu, rajdu, opiece nad kolejnymi pokoleniami naszych podopiecznych. Działamy wolontariacko już kilkanaście lat. Czy kiedyś z tego zrezygnujemy? Wątpię. Co najwyżej ograniczymy lub zintensyfikujemy swoje działania w zależności od naszych zasobów czasowych i pieniężnych.
Nie przeliczajmy życia na złotówki, łapmy chwile wśród tych, którzy kiedyś nam zaufali.