Galeria Wielkich Łodzian to kolejna zaraz po Bajkowej Łodzi atrakcja, którą warto obejrzeć, jeśli macie wolny cały dzień 🙂

Galeria Wielkich Łodzian

 Muzeum Miasta Łodzi

 Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego

 Hotel Polonia Palast w Łodzi

Galeria Wielkich Łodzian

Galeria Wielkich Łodzian to na chwilę obecną sześć rzeźb, które znajdują się w Łodzi: Ławeczka Tuwima (ul. Piotrkowska 104, autorem jest rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz), Fortepian Rubinsteina (ul. Piotrkowska 78, autorem jest Marcel Szytenchelm), Kufer Reymonta (ul. Piotrkowska 137, autorzy: Marcel Szytenchelm i Robert Sobociński), Twórcy Łodzi Przemysłowej (ul. Piotrkowska 30/32, podobizny Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Henryka Grohmana – autor: Marcel Szytenchelm), Fotel Jaracza (ul. Piotrkowska 152, autorzy: Marcel Szytenchelm oraz Jerzy i Robert Sobociński), Pomnik Lampiarza (ul. Piotrkowska 37, autor: Marcel Szytenchelm). Jak widzicie, wszystkie rzeźby znajdują się na ulicy Piotrkowskiej, więc żal przejść obok nich obojętnie.

Bajkowa Łódź

Gdy już będziecie zwiedzać Galerię Wielkich Łodzian możecie skusić się także na Bajkową Łódź. Z naszego wpisu:

Bajkowa Łódź to typowa atrakcja Łodzi, której nie znajdziecie w innych miastach. Bajkowa Łódź to 9 figurek rozmieszczonych na terenie całego miasta. Zobaczycie pomnik Ferdynanda Wspaniałego (przed Galerią Łódzką), pomnik Maurycego i Hawranka (przed ZOO), pomnik Wróbelka Ćwirka (w Parku Źródliska I, przed Palmiarnią), Trzy misie (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, trzeba iść naprawdę daleko przed siebie podwórkiem, żeby je dojrzeć, jeśli wejdziecie od strony głównej ulicy), Plastuś (park im. Henryka Sienkiewicza), Zaczarowany ołówek (przed Łódzkim Domem Kultury przy ul. Traugutta 18, niedaleko Hotelu Polonia Palast), Filemon i Bonifacy (pl. Zwycięstwa 1, przed wejściem do Muzeum Kinematografii, obok Parku Źródliska I), Pingwinek Pik-Pok (aleja Unii Lubelskiej 4, przed kąpieliskiem Fala, całkiem dobry dojazd od strony ZOO), pomnik Misia Uszatka (ul. Piotrkowska 87).

Połączcie jedno z drugim

Jak widzicie, niektóre miejsca się pokrywają, więc naprawdę warto połączyć obie atrakcje. Na własnym przykładzie szczerze możemy powiedzieć, że obejście wszystkiego w dzień, korzystając z autobusów i tramwai, po drodze zwiedzając jeszcze inne miejsca, jest po prostu niewykonalne. Gdybyście skupili się tylko na samych figurach – możliwe, że w dzień dali byście radę wszystkie obejrzeć i sfotografować. Jeśli jesteście z daleka, warto skusić się na nie wszystkie podczas jednego wyjazdu, gdyż naprawdę robią wrażenie.

Galeria Wielkich Łodzian

Galeria Wielkich Łodzian

Galeria Wielkich Łodzian

Galeria Wielkich Łodzian

Galeria Wielkich Łodzian

Zobacz także