Emocje u dziecka: Niepewność
😏 PIERWSZE WRAŻENIE NIE ZAWSZE JEST TAKIE, JAK KOLEJNE
🎉 Każdy z nas jest inny. Jedni są przebojowi, inni potrzebują czasu, by swobodnie poczuć się w nowym towarzystwie. Ja zdecydowanie należę do tej drugiej grupy. Mogę sprawiać wrażenie wycofanej i tak pewnie jest. A może to tylko niepewność? Gdy jednak zaufam ludziom, potrafię zbudować relacje na długie lata.
🫶 Doskonale jednak wiem, że jako społeczeństwo ulegamy różnym stereotypom. Jak ruda, to pewnie wredna. Jak gruby, to dlatego, że o siebie nie dba. Jak głośny, to na pewno jest przebojowy. Jak niegrzeczny, to temu, że go rodzice nie wychowali.
✅️ A gdyby tak włączyć stop klatkę i popatrzeć tylko na siebie?
🙍 W ,,Krainie pierwszego wrażenia” poruszam historię chłopca, który był większy od rówieśników. Wspomina o tym, że za każdym razem jest mu przykro, gdy słyszy, jaki jest gruby.
👱♀️👦🧑👩 Dorcia, Tadek, Maciek i Renia wraz z resztą harcerskiej zgrai postanawiają zorganizować wydarzenie, na którym pokażą, że wygląd zewnętrzny nie świadczy o wartości człowieka.
***
😉 NIEPEWNOŚĆ JEST CZYMŚ CAŁKOWICIE NORMALNYM
🔝 Towarzyszy ona nie tylko dzieciom, ale i dorosłym na różnych etapach życia. To całkowicie normalne w sytuacji, gdy dołączamy do nowej grupy osób. W przypadku dzieci niepewność może wystąpić przy dołączeniu do nowej grupy przedszkolnej/szkolnej, w momencie zapisania się na zajęcia pozalekcyjne, gdzie nie ma żadnych znajomych. Zadaniem opiekunki/prowadzącego jest zintegrować dzieciaki, by czuły się swobodnie.
⚜️ W ostatnich miesiącach biorę udział w różnych harcerskich kursach. Schemat za każdym razem jest bardzo podobny – spotykają się osoby z różnych stron, z różnymi doświadczeniami i w różnym wieku. Zanim nastąpi przełamanie lodów mija co najmniej jeden kursowy weekend.
🎉 Nie wymagaj więc od dziecka, że od razu będzie tryskało pozytywną energią po jednym spotkaniu.
❓️ Jak możesz mu pomóc pokonać niepewność?
1️⃣ Ustalcie czas. Każdy jest inny, inaczej reaguje na nową grupę i przechodzi proces aklimatyzacji. W przypadku przedszkola czy szkoły raczej sprawa jest przesądzona, ale w przypadku kółek zainteresowań umówcie się np. na 4 zajęcia. Jeśli po nich pociecha powie, że niedobrze się tam czuje, nie naciskaj.
2️⃣ Czytajcie książeczki z bohaterami z którymi dziecko może się utożsamić. Trochę to kwestia śmiałości, ale wydaje mi się, że bardziej predyspozycji danego człowieka. Nie każdy od razu może przebojowo odnaleźć się w nowych okolicznościach. Rozmawiajcie o tym, że wycofanie jest okej. Jeśli będzie gotow_, otwarcie się na grupę nastąpi samoczynnie.
3️⃣ Nic na siłę. Nie każdy zostanie królem towarzystwa i nie ma w tym nic złego. Najważniejsze jest to, by bezpiecznie czuł się w grupie, do której przynależy. A że niepewny? To już kwestia indywidualnych predyspozycji.