Harcerstwo to nowy dział, który wprowadziłyśmy całkiem niedawno na naszym blogu. Mamy nadzieję, że Wam się podoba, gdyż dziś mamy dla Was kolejny wpis  z serii p.n. czy zapisać dziecko do harcerstwa?

Czy zapisać dziecko do harcerstwa?

 Czy dziecko nie jest za małe na obóz?

 Nowe znajomości na obozie

 Nie przywoź dziecku jedzenia na biwak

Nowe przygody, nowe wyzwania

Harcerstwo w mieście,  w którym mieszkamy istnieje od niemal 100 lat. Do zuchów nigdy nie należałyśmy, ale w 5 klasie podstawówki przystąpiłyśmy do harcerstwa. Najpierw byłyśmy harcerkami, następnie harcerkami starszymi, wędrowniczkami, aż w końcu instruktorkami. Jesteśmy bardzo zadowolone niemal z wszystkich etapów naszego harcerskiego życia, gdyż każdy z nich nas czegoś nauczył, z każdym z nich mamy związane miłe i te mniej miłe wspomnienia, bo dzięki harcerstwu wiemy, że można polegać najwięcej na sobie, ale też na innych. Najlepsze w tym wszystkich są jednak biwaki, które już zupełnie dopełniają całości harcerskiego życia.

Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa?

Na pytanie czy warto zapisać dziecko do harcerstwa możemy odpowiedzieć jedynie twierdząco. Jak by nie patrzeć, są to nowe doświadczenia, nowi ludzie (choć czasem do jednej drużyny należą całe klasy, jednak jest to też okazja do wzmocnienia klasowych więzi), nowo odwiedzone miejsca (czasem uda się wyjechać gdzieś dalej, a niekiedy nawet biwak w wiejskiej świetlicy może być wspaniałym wspomnieniem po latach). Harcerstwo to nie tylko zabawy, ale także nowo zdobyta wiedza, która może się przydać dziecku w ciągu całego życia – pierwsza pomoc, wiedza historyczna i harcerska, współpraca, nauka pracy w grupie, zabawy i pląsy, które można wykorzystać we współpracy w grupie. Bywają też gorzkie pigułki, gdy się na kimś zawiedziemy, ale to jak w życiu – porażki też się zdarzają.

Wiele zależy od środowiska, ale…

my jak najbardziej jesteśmy za tym, by do tego harcerstwa należeć. Jeśli Wasze dziecko ma ochotę przystąpić do tej organizacji – warto spróbować. Gdy mu się nie spodoba, nic się nie stanie, zawsze można się wypisać. Ale po co po latach żałować, że zrezygnowało się z takiej przygody życia? 🙂

Czy zapisać dziecko do harcerstwa?

Czy zapisać dziecko do harcerstwa?

Czy zapisać dziecko do harcerstwa?

Czy zapisać dziecko do harcerstwa?

Czy zapisać dziecko do harcerstwa?

Czy zapisać dziecko do harcerstwa?

Zobacz także

  • Moja przygoda z harcerstwem rozpoczęła się w gimnazjum. Mam mnóstwo niesamowitych wspomnień z nim związanych, wielu znajomych. Wyjazdy na biwaki i obozy sprawiły, że jestem bardziej zaradna. Na pewno jeśli moje dzieci będą chciały poznać harcerstwo, to będę je do tego zachęcać. 🙂

    • Wspaniale. Harcerstwo to niesamowita przygoda 🙂

  • Dajecie mi sporo do myślenia 🙂 Może właśnie harcerstwo stanie się kiedyś pasją moich synów 🙂

  • Mam bardzo miłe wspomnienia z obozów, więc swoje dziecko na pewno zapiszę do harcerstwa.

  • Myślę, że dzieci czerpią dużo radości z takiego wydarzenia, a jednocześnie jest to dla niech niezapomniana przygoda. Pozdrawiam! 🙂

  • Sama należałam do harcerstwa i nie żałuję! Ja doszłam tylko do etapu drużyny wędrowniczej – moja drużyna niestety zbyt wiele wymagała… Uczęszczałam do szkoły muzycznej (z resztą teraz jestem muzykiem z mgr przed nazwiskiem) i wszyscy mieli do mnie pretensje o to, że nie mam czasu przyjść na zbiórkę czy coś zorganizować, bo szkoła (w muzyku zajęcia odbywają się popołudniami)… Kazali mi ustalić sobie priorytety (z naciskiem, że to harcerstwo powinno być najważniejsze). Wiadomo, wybrałam szkołę ;). Być może gdyby trafili mi się inni instruktorzy, trochę dłużej pobawiłabym się w harcerstwo. Jednak sama zabawa w lesie, budowanie prycz, bliskość natury czy nauka samodzielności zdecydowanie na tak!

    • No to tak w sumie niefajne zachowanie, skoro wiadomo, że szkoła odbywała się popołudniami. Może jeszcze kiedyś uda Ci się trafić na fajnych instruktorów, czego Ci bardzo życzymy.