Rok temu niepewna, co to będzie, postawiłam niejako na swoim i założyłam firmę. Czy własna działalność to faktycznie dobry pomysł?

Czy własna działalność to faktycznie dobry pomysł?

Bycie samemu sterem i okrętem

Od zawsze powtarzałam, że do pracy na etacie nie bardzo się nadaję. Nie lubię zajęć, które ograniczają mnie czasowo. Ni mniej, ni więcej, początkowo z tego powodu zaczęłyśmy działać w Internecie. Planowałyśmy zarabiać, być niezależne. I to właśnie daje własna działalność. Poczucie bycia sobie samemu sterem i okrętem. To nienormowany czas pracy, ale też pilnowanie samego siebie i wywiązywanie się z obowiązków, które sami sobie narzucimy. To ogarnianie, w mniejszym lub większym stopniu, księgowości, pilnowanie wpłat za ZUS, płacenie podatków, ciągłe dokształcanie się i obserwowanie zmian. Ciągły rozwój, które wymusza na mnie sytuacja. Czy zmieniłabym taką możliwość na pracę na etacie ze stałymi godzinami pracy i zarobkami? Nie. Choć czasem bywa ciężko, cenię sobie możliwość samodzielnego decydowania o moich zleceniach.

Czy własna działalność to faktycznie dobry pomysł?

Będę szczera, przed rozpoczęciem aktywności zawodowej naczytałam się wiele artykułów profesjonalistów, blogerów, którzy sugerowali, aby przed założeniem własnej firmy gdzieś popracować i odłożyć przynajmniej na 2 lata spokojnego życia. Jak to jednak w praktyce bywa, nie miałam takiej możliwości. Prościej mówiąc, nie chciałam. Zaparłam się, żeby od początku właściwie być na swoim. Pamiętam, jak na początku było ciężko, gdy ledwo ogarniałam opłaty za ZUS, księgową, a gdzie tu mówić o abonamencie za Internet czy telefon? Głodem może nie przymierałam, ale z pewnością fakt, że obecnie mieszkamy z rodzicami miał na ten fakt znaczący wpływ. Odeszły mi opłaty za mieszkanie i w efekcie rocznym wyszłam na delikatny plus. Bardzo delikatny.

Hip hip hurra

365 dni pracy, uczenia się, kreatywności, pozyskiwania klientów. Ostatecznie jestem zadowolona z wyniku, wiadomo, każdy kolejny dzień to nowe wyzwanie, ale i czas, kiedy relacje nawiązane z nieznaną wcześniej osobą się zacieśniają. Czy własna działalność to faktycznie dobry pomysł? Powiem tak. Na początku pewnie nikomu nie jest lekko, ale z czasem nielimitowany czas pracy, możliwość rozwoju w każdej chwili oraz poszerzania swoich horyzontów sprawia, że czuję się spełniona. Nie zamieniłabym tego uczucia na żadne inne.

A Ty, masz własną działalność, czy wybrałaś stabilną pracę na etacie, która sprawia Ci przyjemność?

Zobacz także