Harcerstwo to nie tylko kolejne gry i podchody. To także przygotowanie do przyszłego, świadomego życia. Czy pierwsza pomoc to tylko zabawa? Warto uważać na zbiórkach, czy nie warto?

Jak skutecznie przeprowadzić akcję naborową?

Jak nauczyć się rozdzielać zadania?

Kiedy zaplanować letni wypoczynek?

Przyśpieszony kurs pierwszej pomocy

Podejrzewam, że w większości planów drużyn, szczepów, hufców znajduje się temat: Pierwsza pomoc. Jedni podejdą do tematu bardziej rzetelnie, inni mniej. Najważniejszym jednak jest sam fakt, żeby zaszczepić w naszych zuchach, harcerzach chęć pomocy. Nie tylko przy przenoszeniu zakupów starszej pani, czy podniesieniu gryzaka maluchowi. Chodzi o to, aby idąc obok osoby, która jest nieprzytomna, spadła z roweru i złamała rękę, udzielić jej pierwszej pomocy. Jak tego dokonać? Systematycznie pokazywać dzieciom, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach. Czy pierwsza pomoc to tylko zabawa? Zdecydowanie nie! Masz realny wpływ na to, aby uratować komuś życie.

Czy pierwsza pomoc to tylko zabawa?

Kluczowych nieraz jest kilka minut. Czy czynności życiowe powrócą, czy mózg nie przestanie pracować. Tak ważne jest, by jak największa ilość ludzi wiedziała, jak postąpić w przypadku:

złamania nogi lub ręki,

jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej,

krwotoku z nosa, rany kłutej,

resuscytacji krążeniowo-oddechowej,

co zrobić, gdy ktoś zemdleje na naszych oczach.

jak wezwać pogotowie ratunkowe?

Najważniejsze, to podać co się stało i gdzie. Opisujemy jak najdokładniej naszą lokalizację, ilość poszkodowanych, w jakim są stanie. Następnie podajemy swoje dane kontaktowe i, najważniejsze, NIGDY pierwsi nie odkładamy słuchawki. Z nerwami bywa różnie. Najprościej zapamiętać uniwersalny numer alarmowy – 112. Działa w każdej sytuacji.

Udzielanie pierwszej pomocy to czynności, których uczymy na zbiórkach. Sytuacje, ktorych rozwiązania pojawiają się na wszystkich kursach dotyczących opieki nad dziećmi. Nigdy nie wiesz, kiedy wiedza będzie Ci potrzebna. Nie lekceważ tego. Najważniejsze to nie szkodzić. Z drugiej strony, to od Ciebie może zależeć los przypadkowo spotkanej osoby. To, czy przeżyje, w jakim będzie stanie.

Brązowa Odznaka Ratownika Medycznego, Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy i inne

Młodzi ludzie coraz częściej zafascynowani udzielaniem pierwszej pomocy decydują się na takie kursy, jak Brązowa Odznaka Ratownika Medycznego, Wędrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy i wiele, wiele innych. Nawet jeżeli nie uda Ci się go ukończyć z wynikiem pozytywnym to i tak wiedza, wymienione doświadczenie sprawią, że w przyszłości zachowasz większy spokój. Będziesz mógł pomóc osobie tego wymagającej w bardziej świadomy spokój. Czy pierwsza pomoc to tylko zabawa? Mam nadzieję, że odpowiesz przecząco. Proszę Cię, uważaj na zbiórkach, dokształcaj się. Masz wpływ na to, co się stanie później!

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także