Ostatnie 12 dni spędziłyśmy w dość ,,egzotycznym” dla nas miejscu, jakim jest Rosja. Dziś przygotowałyśmy dla Ciebie kilka wskazówek na temat tego, co warto wiedzieć o Kaliningradzie.

Co warto wiedzieć o Kaliningradzie?

 Atrakcje turystyczne Kaliningradu

 Rysunki na wydziale BFU w Kaliningradzie

 Muzeum w Bramie Królewskiej w Kaliningradzie

Co musisz widzieć o Kaliningradzie

Tym wpisem chciałybyśmy zacząć kilkutygodniowy cykl, dotyczący tego rosyjskiego miasta, często niedocenianego (przecież to nie Moskwa, ani Sankt-Petersburg), w którym przedstawimy Ci wszystkie najważniejsze informacje, pokażemy zabytki, zapoznamy z meandrami rosyjskiej kultury. Na początek chciałybyśmy powiedzieć Ci wszystko, co warto wiedzieć o Kaliningradzie.

 WIZA LUB ZEZWOLENIE NA PRZEKROCZENIE GRANICY

Aby przejść/przejechać granicę polsko-rosyjską należy mieć wizę, której koszt wynosi ok. 130 złotych, a czas oczekiwania na jej wydanie ok. 2-3 tygodni lub też posiadać specjalne zezwolenie, które dotyczy mieszkańców Trójmiasta oraz wymienionych w artykule miejsc. Więcej informacji uzyskacie w podlinkowanym artykule. Swoją drogą, chciałybyśmy zamieszkać w Gdańsku. Nie tylko po to, aby móc jeździć do Rosji.

 PRZEJŚCIE GRANICZNE

U nas w obie strony czas oczekiwania na opuszczenie danego państwa i przejście kontroli w drugim wynosił 1,5-2h, niezależnie od ilości osób. W przypadku wjazdu do Kaliningradu, kładłyśmy torby na taśmę, w drugą – jedynie mówiłyśmy, ile wódki i papierosów przewozimy (można 1 litr i 2 paczki). Potrzebny jest paszport, który będzie ważny jeszcze przez min. 6 miesięcy od daty powrotu. Tylko w takim przypadku wydadzą Wam wizę. Trzeba wziąć ze sobą zazwyczaj wszystkie bagaże, czasem przepuścić je przez taśmę.

 INFORMACJA TURYSTYCZNA

Stając tyłem do chramu, który widzicie na zdjęciu musicie przejść w prawą stronę ok. 5 minut i traficie do informacji turystycznej w Kaliningradzie, gdzie otrzymacie za darmo mapkę po mieście, zarówno w języku rosyjskim, jak i polskim, czy angielskim. Dodatkowo możecie zabrać ze sobą foldery, spytać o atrakcje, jak dotrzeć do danego miejsca. Są także ulotki po polsku i angielsku.

 JEDNOSTKA MONETARNA – RUBEL

Zaczniemy może od tego, że aby dostać się do Kaliningradu, najwygodniej będzie wsiąść w podstawiany autobus w Gdańsku (odjazdy min. o 6.00, 15.00) lub w Elblągu. W jedną stronę to koszt 45 zł lub 500 rubli. Już w Gdańsku warto wymienić złotówki na ruble, przynajmniej  tyle, aby starczyło nam na podróż (na chwilę obecną w Rosji za 100 zł dostaniemy ok. 1750 rubli, co oznacza, że rubel kosztuje 0,057 zł), a resztę wymienić już na miejscu. Jeśli chodzi o Kaliningrad, punkty wymiany waluty znajdują się w okolicy centrum i Placu Zwycięstwa, ale także niedaleko Rynku Centralnego. Kursy są wszędzie porównywalne. My przez 12 dni razem z atrakcjami, pamiątkami, opłatą za akademik i dojazdami wydałyśmy ok. 2000 zł.

 AUTOBUSY/TRAMWAJE/TROLEJBUSY – KOMUNIKACJA MIEJSKA W KALININGRADZIE

Na początku może wydawać nam się to dziwne, że bilety kupujemy wchodząc do autobusu, czy tramwaju. Kolejnym zaskoczeniem będzie z pewnością fakt, że wewnątrz nie znajdziemy automatów z biletami. Spokojnie siadamy na swoim miejscu i niedługo potem podchodzi do nas pani, czasem pan, który sprzedaje bilety. Za jeden przejazd uczniowie płacą 13 rubli, pozostali – 18. Seniorzy mają darmowe przejazdy. W Kaliningradzie nie ma czegoś takiego, jak tablice z informacjami o odjazdach komunikacji miejskiej. Numerów linii też nie zobaczycie. Tak po prostu jest. Rosjanie są jednak tak sympatyczni, że bez problemu, jeśli zapytacie, jak dojechać w konkretny rejon, wskażą Wam numer pojazdu.

 NAKRYTA GŁOWA W CHRAMIE

Nie musi być to jakieś specjalne nakrycie, wystarczy okryć się chustką, czy założyć kaptur. W chramach można także za kilkanaście-kilkadziesiąt rubli kupić świeczkę w intencji zmarłych. To jest tego typu miejsce, że nie wypada robić zdjęć. Sami się przekonacie, gdy wejdziecie do jakiegoś chramu w Rosji.

 KARTA SIM DO TELEFONU

Czasem się przydaje, my nie kupowałyśmy i porozumiewałyśmy się ze wszystkimi przez Facebooka. Tutaj się pojawia problem, bo Internet nie jest dostępny wszędzie, gdzie zechcemy. Najszybciej złapiemy połączenie w centrach handlowych i tramwajach, choć nie zawsze jest ono dobre. Teoretycznie można kupić roaming, zdajcie sobie jednak sprawę z tego, że w przypadku T-Mobile za wysłanie/odebranie SMS pobierało nam po 2 zł, za rozmowę 5 zł, więc nie do końca jesteśmy przekonane, czy jest sens.

 JĘZYK ROSYJSKI

Ogólnie nie powinno nikogo dziwić, że w Rosji większość osób porozumiewa się w języku rosyjskim. Oczywiście, są obcokrajowcy, ale nawet oni w minimalnym stopniu znają zwroty, pozwalające im porozumieć się z mieszkańcami Kaliningradu.

Przydatne zwroty, które pomogą Ci porozumieć się z Rosjanami

 Здравствуйте! Извините, пожалуйста, как можно добраться до… [Zdrastujcie! Izvinicie, pażałsta, kak można dobracca do…] – Dzień dobry! Przepraszam bardzo, jak mogę dostać się do…

 Здравствуйте! Дайте мне, пожалуйста, … [Zdrastujcie! Dajc’e mnie, pażałsta] – Dzień dobry! Poproszę o…

 Здравствуйте! Я хотела обменять деньги на рубли – [Zdrastujcie! Ja hateła abmieniat’ diengi na rubli] – Dzień dobry! Chciałabym wymienić pieniądze na ruble.

Co warto wiedzieć o Kaliningradzie?

Zobacz także