Z racji kierunku studiów od zawsze chciałyśmy zobaczyć jakiś wschodni Kościół. Udało nam się zobaczyć cerkiew w Sokołowsku.

Cerkiew w Sokołowsku

 Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju

 Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

 Ruchoma szopka w Wambierzycach

Cerkiew w Sokołowsku

Cerkiew w Sokołowsku została zbudowana w latach 1900-1901 i nosi imię Michała Archanioła. Po wojnie została porzucona i przez pewien czas służyła jako kostnica. Obecnie odbywają się w niej msze prawosławne. Cerkiew w Sokołowsku znajduje się w malowniczym otoczeniu. Warto tam zajrzeć choćby z tego względu, by obejrzeć ten cudny staw i cerkiew z zewnątrz. Robi wrażenie. Znajduje się bardzo niedaleko Wałbrzycha i innych miejscowości uzdrowiskowych, więc naprawdę warto dać jej szansę, gdy akurat będziecie znajdować się w okolicy.

Cerkiew w Sokołowsku

Cerkiew w Kaliningradzie

Podczas 4 roku studiów – 1 roku studiów magisterskich – udało nam się wyjechać na 12 dni do Kaliningradu, gdzie brałyśmy udział w kursie Język rosyjski w biznesie. Choć zajęć było dość sporo, nie zabrakło także czasu na intensywne zwiedzanie. To właśnie wtedy tak naprawdę po raz pierwszy zobaczyłyśmy prawdziwą wschodnią cerkiew. Kościoły, które udało nam się zobaczyć, były niezwykle okazałe, a wystrój środka zdecydowanie różni się od naszych polskich realiów. Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę różnorodność wyznań, a, po drugie, tamte Kościoły są o wiele bogatsze, choć pewnie zdarzają się też mniej zdobne budowle.

Cerkiew w Sokołowsku

Cerkiew we Lwowie

2,5 roku po wycieczce do Kaliningradu udało nam się być w cerkwi we Lwowie. Ta lwowska wyglądem trochę przypomina tę kaliningradzką, jednak jest w pewnym stopniu mniej zdobna, co nie oznacza, że mniej okazała. Tak naprawdę każde miejsce zasługuje na uwagę. Lwowskie cerkwie są naprawdę przepiękne, te kaliningradzkie mają w sobie wiele uroku, a polska cerkiew w Sokołowsku wcale wiele od nich nie odstaje. Bardzo żałujemy, że nie dane nam było dokładnie obejrzeć jej wnętrza, ale jeszcze może kiedyś będzie okazja. Cerkiew w Sokołowsku nie jest jedynym tego typu miejscem, które znajduje się w Polsce. Warto rozejrzeć się, czy w Waszej okolicy nie ma do obejrzenia jakiejś cerkwi.

Cerkiew w Sokołowsku

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także