Przez początkujących harcerzy i ich rodziców pojęcia te bywają stosowane zamiennie. Biwak, kolonia, obóz – czym się różnią?

Biwak, kolonia, obóz - czym się różnią?

Kiedy zacząć planować letni wypoczynek?

Nie rób wszystkiego sam

Kompendium wiedzy organizatora wypoczynku

Harcerski wyjazd

Bardzo często zdarza się tak, że pojęcia, dotyczące harcerskiego wypoczynku, bywają mylone nie tylko przez rodziców, ale także przez dzieci. Jest to w pewien sposób zrozumiałe, bowiem nie każdy musi się w tym temacie orientować. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszej małej ściągawce te pojęcia już nie będą dla Was obce.

Biwak, kolonia, obóz – czym się różnią?

rajd – jedno- lub kilkudniowy wyjazd, na którym zazwyczaj sporo się maszeruje. Może to być marsz z dużymi plecakami lub bez nich. Zazwyczaj po drodze wykonuje się jakieś zadania.

półkolonie – dzieci uczestniczą w zajęciach w ciągu dnia, na noc wracając do własnych domów. Forma ta jest zazwyczaj kilkudniowa. Są zajęcia i posiłki, ale nie ma tutaj miejsca na nocleg.

biwak – weekendowa forma, bardzo często używana w drużynach w różnym wieku. U nas akurat ma ona miejsce 3-5 razy do roku, więc mamy nadzieję, że nasi uczestnicy nie mają czasu na nudę.

kolonia – wyjazd, z którym dziecko nie widuje rodzica, śpi w domkach, hotelu lub pod namiotem. Ma zapewnione jedzenie i zagospodarowany czas na zajęcia i atrakcje.

obóz – zazwyczaj 10-14-dniowa wakacyjna przygoda pod namiotami lub w domkach. Harcerze mogą żywić się samodzielnie lub jadać posiłki przygotowane w ośrodku. Jest wtedy pionierka obozowa, czyli rozkładanie namiotów, budowanie ogrodzenia.

zorganizowany wypoczynek – według obecnych przepisów Kuratorium Oświaty jest to już nawet taki wyjazd, w którym jest jedna nocka. Np. można wyjechać o godz. 22, a wrócić o 6 i jest to liczone jako dwie doby. Takie wyjazdy należy zgłaszać do Kuratorium. Obowiązują w czasie ferii zimowych, wakacji, przerw międzyświątecznych.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także