Harcerstwo niektórym kojarzy się z musztrą, wojskiem, pierwszą pomocą, a także terenoznawstwem. Bieg na orientację w Woziwodzie doskonale wpisał się w kolejny punkt programu obozu w HOSW w Białej.

Bieg na orientację w Woziwodzie

Rowerowa przygoda przez łąki i pola

Chciałoby się powiedzieć, że była to piękna rowerowa przygoda przez łąki i pola, tymczasem rzeczywistość okazała się nieco bardziej prozaiczna. Nadleśnictwo Woziwoda to dość duży kompleks, w którym znajduje się także Muzeum, do którego nie zdążyliśmy już zajrzeć, obiecując sobie, że jeszcze tam wrócimy. Później jednak obozowe życie potoczyło się swoim rytmem, a my do Woziwody ponownie już nie dotarliśmy. Sama droga z Białej do Nadleśnictwa wynosi ok. 6 km w jedną stronę. Można także wybrać się na spacer, jeśli ktoś ma ochotę. Zajmuje on ok.30-40 minut główną drogą. Dostępne są także skróty, wolałyśmy jednak nie ryzykować, że się zgubimy.

Bieg na orientację w Woziwodzie

Na bieg na orientację w Woziwodzie wyruszyliśmy w sobotę po obiedzie, wcześniej zadzwoniliśmy do Nadleśnictwa, by zapowiedzieć swoje przybycie. Przemiła Pani, zapomniałyśmy zapisać nazwiska, przygotowała dla naszych 2 grup karty, na których zaznaczone były punkty konrolne. Mieliśmy dwie możliwości – bieg na czas, która drużyna w określonym czasie dotrze do większej ilości punktów, czy też która z grup odhaczy wszystkie miejsca i pierwsza znajdzie się w miejscu Startu-Mety. My zdecydowaliśmy się na opcję numer 1 i poświęciliśmy blisko godzinę na szukanie kolejnych budek z punktami. Okazało się, że początkowo zadanie wydawało się bardzo łatwe i nieskomplikowane, z czasem jednak czas płynął, a my nie do końca potrafiłyśmy odnaleźć się w leśnej głuszy.

Pole namiotowe, przydrożne budki

Nadleśnictwo Woziwoda oprócz rozbudowanej sieci budek wykorzystywanych do odbijania kolejnych punktów w grze terenowej, składa się także z możliwości wynajęcia miejsca na polu namiotowym. Jak to w takich kompleksach zwykle bywa, znalazło się także miejsce na przydrożne budki z szybką i dość smaczną żywnością. Bieg na orientację w Woziwodzie to doskonała propozycja także dla aktywnych rodzin z dziećmi, które chciałyby połączyć przyjemny spacer z pożyteczną nauką poruszania się z wykorzystaniem mapy. Istnieje także możliwość by w bardziej zaawansowanym stadium dołożyć do trasy azymuty, a więc dojdzie nam nauka posługiwania się kompasem. Woziwoda to miejsce nietuzinkowe, znajdujące się ok. 6 km od Białej, 12 km od Tucholi. Warto wybrać się tam na kilka godzin lub nawet cały dzień, gdy będziecie w okolicy.

Bieg na orientację w Woziwodzie

Bieg na orientację w Woziwodzie

Bieg na orientację w Woziwodzie

Zobacz także