Niepokój związany z przejściem przez znajdującą się na lotnisku bramkę bezpieczeństwa towarzyszy wielu podróżnym niezależnie od tego czy nadchodzący lot będzie ich pierwszym, czy którymś z kolei. Wątpliwości dotyczące tego co wolno, a czego absolutnie nie można wnieść w bagażu podręcznym na pokład samolotu pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy ten jest jedynym jaki zabieramy w podróż. Po dokonaniu wyboru, które tanie loty Cię najbardziej interesują – przeczytaj poradnik o tym, jak się spakować, by uniknąć stresu na lotnisku?

Bagaż podręczny - co możesz w nim mieć?

 Co zabrać na 2-dniowy wyjazd?

 Skąd brać pieniądze na podróże?

 10 powodów, żeby zacząć podróżować

Pilnuj pojemności

Podstawową zasadą jest ta, by łączna pojemność płynów znajdujących się w walizce nie przekraczała 1 litra. To nie wszystko – każdy z nich musi być umieszczony w osobnej buteleczce mieszczącej maksymalnie 100 ml cieczy i znajdować się w przezroczystej kosmetyczce. Te wymagania nierzadko wywołują zaniepokojenie wśród osób odbywających swój pierwszy lot z bagażem podręcznym, ale możecie zachować spokój – litr to wystarczająco dużo, by zabrać ze sobą kosmetyki oraz środki czystości. Sprytnym patentem jest zbieranie próbek dołączanych do czasopism lub zakupów w drogeriach. Pośród nich można znaleźć podkłady idealnie dopasowane do naszej cery, kremy czy szampony, dzięki czemu przelewanie ich do, zabierających sporo miejsca, buteleczek nie będzie konieczne. Warto również wiedzieć, że pokarm dla dzieci oraz leki (np. w aerozolu) nie podlegają temu limitowi. W przypadku medykamentów najlepiej mieć przy sobie receptę bądź oświadczenie lekarskie potwierdzające, że pasażer zażywa przewożone preparaty.

Nie zabieraj nic ostrego

Jeśli podczas wakacji chcesz mieć przy sobie ulubiony scyzoryk czy nożyczki kosmetyczne, a cena Twojego biletu nie obejmuje bagażu rejestrowanego, to zapomnij o zabraniu tych przedmiotów. Na pokład samolotu nie wolno wnosić ostro zakończonych rzeczy, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla pasażerów. Przy tej okazji często pojawiają się pytania dotyczące jednorazowych maszynek do golenia – można je mieć w bagażu podręcznym czy niekoniecznie? Jeśli te są właściwie zabezpieczone specjalnymi osłonkami, a zwłaszcza gdy zabierasz golarkę w fabrycznym opakowaniu, to nie napotkasz przeszkód na bramce bezpieczeństwa.

Bagaż podręczny - co możesz w nim mieć?

Bagaż bagażowi nierówny

Ostatnią, ale jedną z bardziej istotnych kwestii jest wymiar oraz waga walizki, która może być wykorzystana jako bagaż podręczny. Nie bez powodu poruszamy ten temat na końcu, bowiem w tym przypadku nie można udzielić uniwersalnej porady – przewoźnicy różnie określają gabaryty walizek zabieranych na pokład. Ryanair pozwala pasażerom mieć torebkę o wymiarach 35 x 20 x 20 cm oraz walizkę mierzącą 55 x 40 x 20 cm. W liniach LOT i Lufthansa jej dopuszczalna wielkość nieznacznie się różni – wynosi 55 x 40 x 23 cm. Wizz Air z kolei rozróżnia bagaże podręczne na bezpłatny, mały (42 x 32 x 25 cm) oraz duży, płatny dodatkowo (56 x 45 x 25 cm). Air France oraz KLM dopuszczają walizki mierzące 55 x 35 x 25 cm, z kolei w przypadku Emirates jest to 55 x 38 x 20 cm. Poza rozmiarem należy pilnować wagi swojej torby, która w zależności od przewoźnika waha się pomiędzy 5 a 10 kg.

Jak wynika z powyższych porad, przed podróżą lotniczą warto zapoznać się z wytycznymi przewoźnika, z którego oferty korzystamy. O ile reguły dotyczące zawartości bagażu są dość uniwersalne, to jego wymiar i waga już niekoniecznie – niektóre linie skrupulatnie podchodzą do tej kwestii, dlatego warto zastosować się do ich zasad i nie narażać się na dodatkowe opłaty. Podróżowanie z walizką podręczną jest możliwe i z pewnością tańsze od bagażu rejestrowanego. Jeśli więc wybierasz się na wakacje, to znajdź tanie loty, spakuj się w niewielką torbę i chłoń nowe podróżnicze doświadczenia.

*artykuł sponsorowany

Bagaż podręczny - co możesz w nim mieć?

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także