Aleja Sław w Zamościu (ul. Grodzka) to kilkanaście tabliczek, na których zostały wypisane osoby zasłużone dla tego miasta. Wiecie kto?

Aleja sław w Zamościu

 Park miejski w Zamościu

 Rotunda w Zamościu

 Muzeum Zamojskie

Piernikowa Aleja Gwiazd

Aleje, upamiętniające osoby zasłużone dla miasta nie są nowością. Same, mieszkając 2 lata w Torunia w czasie pobytu na rynku mogłyśmy zauważyć, że Piernikowa Aleja Gwiazd z każdym rokiem się rozrasta. Jest to miłe, kiedy zostajemy uhonorowani takim odznaczeniem. W Toruniu wśród wymienionych znajduje się między innymi: Katarzyna Żak, Olga Bołądź, Janina Ochojska, Janusz Leon Wiśniewski, czy Małgorzata Kożuchowska i Bogdan Hołownia. Odlewy na Rynku Staromiejskim umieszczane są już od roku 2003. Ciekawe jesteśmy, kto następny doczeka się tego wyróżnienia.

Aleja Sław w Zamościu

Aleja sław w Zamościu nie powinna więc nas zaskoczyć, skoro wiedziałyśmy, że taki sposób wyróżnienia jest przyjęty i propagowany w miastach. Wcześniej jednak w Internecie nie natknęłyśmy się na informację, że Aleja Sław w Zamościu istnieje. Nieco więc zdziwiłyśmy się, gdy przechodząc do pomnika Jana Zamojskiego i wieży widokowej w mieście nieoczekiwanie pod naszymi nogami ujrzałyśmy Aleję Sław. Jest to kilkanaście płytek z brązu o wymiarach 40*40 cm, upamiętniających i honorujących ludzi zasłużonych dla Zamościa. Wśród nich znaleźli się np. Jan Englert (aktor, reżyser, pedagog), Jan Ptaszyn Wróblewski (jazzman), prof. Jerzy Kowalczyk (historyk sztuki), czy Jan Machulski (aktor, reżyser, pedagog). Jest to dość ciekawa atrakcja południowo-wschodniej Polski, więc, być może, Aleja Gwiazd w Zamościu znajdzie się na liście atrakcji podczas wycieczki w te rejony.

Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach

Naszym zdaniem jedną z bardziej rozpoznawalnych i promowanych jest Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach. Same pamiętamy, jak przebywając nad morzem właśnie w tej miejscowości z ciekawością śledziłyśmy, tabliczki z odciskiem dłoni których osób pojawią się w kolejnym roku. Promenada została utworzona już w 1996 roku, nie przypuszczałyśmy nawet, że istnieje już ponad 20 lat! Wśród tamtych tabliczek odnajdziemy m.in. Andrzeja Nejmana, Alicję Węgorzewską, Zbigniewa Wodeckiego, czy Justynę Steczkowską. Ciekawe jesteśmy, jakie inne Aleje Gwiazd Wy moglibyście nam polecić w swojej okolicy?

Aleja sław w Zamościu

Aleja sław w Zamościu

Aleja sław w Zamościu

Aleja sław w Zamościu

Aleja sław w Zamościu

Aleja sław w Zamościu

Aleja sław w Zamościu

Aleja sław w Zamościu

Aleja sław w Zamościu

Zobacz także