Pojedź tam – nazwa mówi sama za siebie. Dziś jednak chciałybyśmy przedstawić ci aż 10 powodów, żeby zacząć podróżować. Daj spokój, rusz się z kanapy i przeczytaj!

10 powodów, żeby zacząć podróżować

 Cypr, Tunezja, Egipt, czyli o tanim podróżowaniu za granicę

 Hotel – cena czy komfort

 Kiedy zacząć uczyć się języka przed wyjazdem?

10 powodów, żeby zacząć podróżować

To co, zaczynamy? Podamy Ci 10 powodów, żeby zacząć podróżować, a Ty podasz nam kolejne dziesiątki, setki argumentów, dla których warto wyjść z domu. Przyznasz sam, że świat ma nam wiele do zaoferowania. Naszym zadaniem jest jedynie pokonać strach i po to sięgnąć. Na przykład z Biurem Podróży ITAKA.

 Rozwijasz się intelektualnie

Podróże kształcą. Wiemy to od lat, a mimo wszystko wciąż nie jesteśmy przekonani, aby zrobić ten pierwszy krok i wyruszyć na wycieczkę. Może być do miejscowości obok, może utworzyli tam ciekawe muzeum albo znajduje się tam przepiękny park, gdzie Ty możesz chwilę odpocząć, a dzieciaki hasać bez ograniczeń? Rozwijasz się, musisz wszystko sprawdzić, wyszukać. Najlepiej na początek zapytać znajomych, zresztą, to często wynika w naturalnej rozmowie. Słuchaj, Basia, a ostatnio byliśmy tam i tam. Tak rodzą się pomysły, inspiracje, chęci, by również zobaczyć to na własne oczy. Bo w Internecie może i ujrzysz, ale co opowiesz wnukom? Bo wiecie, nie było okazji, czytaj… po prostu mi się nie chciało.

 Poznajesz nowe miejsca i ludzi

Nawiązując do punktu pierwszego. Kolejny z 10 powodów, żeby zacząć podróżować jest prozaiczny i na pewno o nim pomyślałeś, gdy przeczytałeś temat wpisu. Nie ma możliwości, abyś w nowym nieznanym dotąd środowisku lub też w innych okolicznościach nie poznał nowych miejsc czy ludzi. Nie wiemy, jak Ty, ale my niezwykle cenimy sobie osobisty kontakt z osobami poznanymi w Internecie, na jakimś spotkaniu. Wybierając się do np. Gdańska staramy się spotkać z Sylwią z Oczami Mamy, a na Podkarpacie z Anią z Herbaty ze Szklanki. Na grupach z pewnością znajdziesz osoby, z którymi z chęcią byś się spotkał.

 Poszerzasz swoje horyzonty

Znowu to samo, pomyślisz. Uświadom sobie jednak, że podróże naprawdę dostarczają wielu bodźców, stymulujących nas do ciągłej zmiany i rozwoju. Planując wyjazd, poszerzasz swoje horyzonty. Nie ma innej możliwości. Czytasz artykuły, ogarniasz, gdzie zjeść, co zobaczyć, a może idziesz na spontan i na miejscu okazuje się, że i tak musisz wymyślić co robić. Np. siedzieć w parku albo w knajpce i patrzeć na kolorowy rynek. Można i tak!

 Uczysz się organizacji

Planując, uczysz się także organizacji. Co, gdzie, kiedy, za ile, w jakiej kolejności najlepiej odwiedzić kolejne atrakcje. Czy to miejsce odpowiednie dla rodzin z dziećmi? Może przeczytam informacje o tej wystawie, bo zastanawiam się, czy warto wydać na jej zwiedzanie kilkanaście złotych. To wszystko sprawia, że organizujesz plan dnia, często nie tylko swój.

 Stajesz się odpowiedzialny

Nie tylko za siebie, ale i towarzyszy podróży. Nawet, kiedy same się gdzieś wybieramy, staramy się dobierać atrakcje w taki sposób, aby każdy z uczestników wycieczki znalazł w niej coś dla siebie i nie wrócił z poczuciem zmarnowanego czasu. Sam wiesz najlepiej, jak najefektywniej Ty spędzisz ten czas, ale nie zapomnij o tym, że rzadko kiedy podróżuje się w pojedynkę. Może zaprosisz na wspólną wyprawę koleżankę czy chłopaka?

 Planujesz z wyprzedzeniem

Studia. Praca na etacie. Nasze zawodowe życie ma to do siebie, że planujesz z wyprzedzeniem. Nie ma innego wyboru, nawet jeśli jesteś tzw. wolnym strzelcem, musisz powiadomić swoich klientów o przewidywanej nieobecności, ew. załatwić sobie zastępstwo. Podziwiamy osoby, które z dnia na dzień rzucają swoje dotychczasowe zajęcie i wyruszają w podróż życia. Trzymamy kciuki, żeby wszystko potoczyło się tak, jak to sobie zaplanowali!

 Zostajesz poliglotą

A skoro o rzuceniu dotychczasowej pracy i ruszeniu w świat mowa, wyjeżdżając za granicę siłą rzeczy uczysz się nowego języka, przyswajasz lokalne sformuowania. Same miło wspominamy nasz 12-dniowy pobyt na kursie w Kaliningradzie, gdzie początkowo kompletnie zblokowane językowo musiałyśmy odezwać się do Rosjan w momencie, gdy zapragnęłyśmy odwiedzić wszystkie bramy, otaczające miasto-twierdzę, a kompletnie nie miałyśmy pojęcia, jak tam trafić. Okazało się, ze wcale nie było to tak koszmarnie trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać.

 Masz cel, aby oszczędzać

Nie oszukujmy się. Czegokolwiek by nie mówić, za darmo podróżować da się w skrajnych przypadkach. Autostop, wykonywanie prac w zamian za nocleg? To rozwiązanie raczej nas nie przekonuje. Choćby łóżko w podrzędnym motelu jest lepsze niż niepewna stancja. Z własnego doświadczenia jednak zauważyłyśmy, że wolimy nawet sporo dopłacić i spać w komfortowych warunkach niż obawiać się o swój los. Dojazd, atrakcje, hotel – to wszystko kosztuje. Chcąc podróżować, musisz nauczyć się oszczędzać. Albo wygrać w Lotka.

 Tworzysz wspomnienia

Najwspanialsze w tym wszystkim jest to, że tworzysz wspomnienia. Robisz zdjęcia, choćby komórką. Zgrywasz na dysk, a po jakimś czasie oglądasz te kadry i uśmiech sam pojawia się na Twojej twarzy. Nie możesz uwierzyć, że Ty, że tam, że widziałeś, byłeś, przeżyłeś. Tę chwilę, poczułeś te konkretne emocje, które pojawiły się w danej sytuacji. Uwielbiamy podróżować, motywacją miał być ten blog, tymczasem stał on się wspaniałą pamiątką i pamiętnikiem przeżytych wyjazdów.

 Stajesz się śmielszy

10 powodów, żeby zacząć podróżować zbliża się ku końcowi. Na koniec zostawiłyśmy podsumowanie całości. Stajesz się śmielszy. Już nie boisz się zamówić biletu, wiesz, jak działa komunikacja miejsca, na jakie portale należałoby zajrzeć przed wyjazdem. Zdajesz sobie doskonale sprawę, ile potrzebujesz pieniędzy na konkretny cel. Stajesz się kreatywny, aby zdobyć fundusze. Nie boisz odezwać się do miejscowych, a co najważniejsze, apetyt rośnie w miarę jedzenia, a Ty, wracając z kolejnych podróży lub jeszcze w trakcie, zaczynasz odkrywać kolejne miejsca, w które koniecznie musisz się udać. Nie wierzysz? Obiecujemy, że jeśli raz wsiądziesz do pociągu z napisem PODRÓŻE, nie będziesz potrafił już  z niego wysiąść.

*Partnerem wpisu jest Biuro Podróży ITAKA.

 

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, poleć go znajomym i bądź na bieżąco:
 Dołącz do grona kilkuset fanów na Fanpage Pojedztam -> KLIK
 Czytaj ciekawostki, oglądaj relacje z odwiedzanych miejsc na Instagramie -> KLIK
 Zapisz się do newslettera – w prawej kolumnie obok wpisu
 Napisz do nas, jeśli tylko masz ochotę. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania -> kontakt@pojedztam.pl

Zobacz także